Nekadašnje odlagalište industrijskog otpada iz Željezare, poslije gradske deponije Mislov do, najveći je ekološki problem nikšićke opštine. Tzv. halda je nekoliko kilometara udaljena od centra grada, a na površini od 12 hektara deponovan je sav proizvodni otpad iz fabrike. Vršilac dužnosti sekretara Sekretarija za uređenje prostora i zaštitu životne sredine Đorđije Manojlović ističe da je Opština zainteresovana da se pozabavi i tim problemom.
,,Prostor na kojem se nalazi halda u privatnom je vlasništvu i to nam je zasad prepreka. Planiramo da sagledamo cjelokupnu situaciju, prvo da pokušamo riješiti imovinsko-pravne odnose. Potom bismo ušli u projekat koji bi podrazumijevao rekultivaciju sporne lokacije “, kazao je Manojlović za “Dan”.
Odlagalište se nalazi iznad naselja Rubeža i obuhvata obje strane glavnog puta prema Župi. Iz Željezare je tu decenijama odlagan otpad koji sadrži i opasne supstance kao što su kvarcni pijesak, prašina iz elektrolučne peći i vatrostalni materijal. Do 2005. godine halda je bila u vlasništvu Željezare, a onda je ugovorom između predstavnika fabrike, Vlade i “Neksana” prešla u vlasništvo te kompanije. Iz Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma za “Dan” su prije pola godine pojasnili da je halda bila među prioritetima koje bi rješavali kroz projekat koji Vlada realizuje sa Svjetskom bankom.
,,Halda je višedecenijski ekološki problem, koji je možda i najbolji primjer kako se vodilo računa o životnoj sredini u Nikšiću i jedan je od simbola ekonomske propasti grada koji je bio poznat kao industrijski centar. Prostor na kojem je odlagan otpad iz proizvodnje u Željezari, bez ikakvih mjera zaštite, dodatno je interesantan zbog činjenice da je završio u privatnom vlasništvu, nezavisno od fabrike, što je izazvalo problem jer kao takav nije mogao ući u projekat sanacije ekoloških crnih tačaka koji se finansira novcem Svjetske banke”, kazao je direktor Ekološkog pokreta “Ozon” Aleksandar Perović koji već 15 godina prati problematiku na haldi za koju kaže da je zapostavljen problem i da nadležne institucije nijesu radile mnogo kako bi se vlasnik podstakao da ga rješava.
Na lokaciji se spaljuju gume i nelegalno odlaže otpad, što su konstatovale i nadležne inspekcije koje su izlazile na teren na inicijativu ekoloških organizacija. Perović smatra da u rješavanje problema treba uključiti vlasnika, a zbog kompleksnih djelatnosti i referentne stručnjake i kompanije kako bi prostor bio doveden do ekološki prihvatljivog.