Ministarstvo kapitalnih investicija, shodno regulativi EU koju je Crna Gora prihvatila, nije u prilici da nanovo formira jedno željezničko preduzeće od postojeća četiri.

Kroz program restrukturiranja i izmjene organizacione i rukovodeće strukture, planovima za privlačenje novog kadra i poboljšanom edukacijom, uz očekivano otvaranje željezničkog tržišta 2025. godine, planirana su značajna finansijska ulaganja u ovoj oblasti, koja bi doprinijela boljem pozicioniranju na ukupnom tržištu, saopštili su iz tog Vladinog resora, prenosi Dan.
”Prema direktivama EU, nije moguće spajanje željezničkih društava, jer, između ostalog, upravljač željezničke infrastrukture i željeznički prevoznici moraju da budu odvojeni. Ono što je moguće restrukturirati i željeznički prevoznici moraju da budu odvojeni. Ono što je moguće restrukturirati i organizaciono prisajediniti nekom od postojećih ili podjelom prevoznih preduzeća jeste preduzeće za Održavanje željezničkih vučnih sredstava. Tokom ove godine planirana je analiza poslovanja tih preduzeća, koja će umnogome doprinijeti donošenju konačne odluke” navode iz Ministarstva.
Nekadašnji radnik Željeznice Milisav Dragojević rekao je da je Željeznica bila najefikasnija u periodu kada je bila jedinstvena, ali da se sada moraju poštovati preporuke EU.
,,Tada je Željeznica bila da tako kažem pod jednom komandom, pa je opseg prevoza bio oko 4,5 miliona tona robe, i oko 3,8 miliona putnika. Ipak Željeznica funkcioniše po tom modelu, mada bi njena reorganizacija i revitalizacija išla sigurno i brže i bolje da je jedinstveno preduzeće. Dobar potez bi bio i osnivanje nekog holdinga, koji bi u ime ministarstva pratio razvoj tih preduzeća” kazao je Dragojević.
Prema podacima Ministarstva u Održavanju željezničkih voznih sredstava ima 185 zaposlenih, a od 1. januara, 14 ih ide u penziju. Broj zaposlenih u Željezničkom prevozu je 376, u Montecargu 309, a u Željezničkoj infrastrukturi 735.
Izvor: Analitika