Hidratacija je neophodna za metabolizam i normalne fiziološke funkcije, naročito ljeti kada tijelo dodatno gubi tečnost kroz znojenje. Prije svega, vodom unosimo esencijalne materije poput kalcijuma i magnezijuma, a izbacujemo toksine iz vitalnih organa.

Hidriranjem organizma održavamo normalnu telesnu temperaturu i pritisak.
Dehidracija može imati ozbiljne zdravstvene posljedice, koje možemo izbjeći unosom dovoljne količine vode. Koliko ćemo vode popiti zavisi od više faktora, ali preporučena dnevna doza iznosi oko 2 litre (osam čaša dnevno).
Hormoni hipotalamusa utiču na osjećaj žeđi, a najmoćniji hormonski stimulus za žeđ je angiotenzin II, koji se stvara kada bubrezi izlučuju enzim renin, kao odgovor na hipotenziju odnsono nizak krvni pritisak.
Osim toga, povećana potreba za tečnošću može se javiti tokom PMS-a zbog dodatnog lučenja estrogena i progesterona.
U ovom blog postu vam pišem o načinima na koje možete da ostanete hidrirani tokom ljeta, kada su temperature izuzetno visoke.
Kako da ostanete hidrirani tokom ljeta?
1. Pijte vode tokom cijelog dana
Trudite se da kod sebe uvek imate flašicu vode, te da organizam hidrarate tokom cijelog dana. Naime, voda podstiče prirodnu detoksikaciju organizma, odnosno pomaže prilikom izlučivanja štetnih materija iz tijela kroz urin.
2. Birajte prirodne sokove i smutije bez dodatog šećera
Kupovni sokovi u većini slučajeva nisu dobar izbor jer sadrže brojne veštačke dodatke, arome i zaslađivače, a najviše rafinisanih šećera koji, dokazano, imaju brojne negativne aspekte po čovjekov organizam. Zato vam predlažemo da umjesto njih pijete vodu, biljne čajeve i prirodne sokove, koje sami možete da pravite cijeđenjem ili blendiranjem voća i povrća. Čajevi poput čaja od kamilice, nane, te različitih vrsta zelenog čaja hidriraju organizam, poboljšavaju probavu, umanjuju nadutost, te podstiču prirodnu detoksikaciju organizma.
3. Izbacite alkohol
Alkohol je diuretik i utiče na izbacivanje tečnosti iz organizma, pored svih ostalih štetnih dejtava koje posjeduje. Zapravo, uzrokuje da bubrezi otpuštaju više vode kroz urin, nego što bi to inače činili. Dakle, ne gubite vodu samo kroz znoj (od vrućine), već i kroz urin, što vas može dehidrirati, ali i umanjiti mogućnost da se rashladite.
Dehidracija može izazvati neželjene efekte kao što su glavobolja i grčevi u mišićima, ali može uzrokovati i ozbiljne zdravstvene tegobe poput toplotnog udara.
4. Jedite svježe voće i povrće
Trudite se da tokom ljeta jedete što više svežeg voća i povrća. Ono je lako svarljivo i često sadrži mnogo vode. Salate i druga jela bogata sezonskim plodovima pružiće vam osjećaj lakoće i hidratacije. Birajte lubenice, jagode, paradajz, spanać, krastavac i brojne druge namjrnice.
5. Konzumirajte nemasno meso
Tijelu je potrebno mnogo više vremena da svari masti, kao i veći sadržaj soli, što povećava rizik za dehidraciju. Zato se trudite da tokom ljeta konzumirate nemasnu hranu, naročito nemasno meso, kao što su piletina, ćuretina i riba.
Izvor: Totally wellness