
Odluka Vlade Crne Gore o ograničenju marži na 66 prehrambenih i higijenskih proizvoda, donijeta je bez konsultacija s privrednim partnerima i bez sprovođenja ekonomskih analiza.
Predstavnici redova privrednika, trgovačkih lanaca i poslodavačkih udruženja smatraju da će mjera, usvojena na sjednici Vlade u srijedu, narušiti poslovni i konkurentski ambijent u zemlji te imati negativne posljedice za kompanije, pišu Vijesti.
Iz Privredne komore, kao i iz pojedinih trgovačkih lanaca i udruženja poslodavaca, ističu da je odluka usvojena bez prethodnog socijalnog dijaloga, a mjere su okarakterisane kao populističke, uz naglasak da trgovci nisu odgovorni za rast cijena.
Vlada je saopštila da će se usvojenom mjerom ograničenja marži obuhvatiti više od hiljadu artikala, uključujući voće, povrće, različite vrste mesa i proizvode za ličnu higijenu. Mjera će stupiti na snagu osam dana nakon objavljivanja u Službenom listu i trajaće do 31. januara. Marže su ograničene na maksimalno deset odsto u trgovini na veliko i malo za prehrambene proizvode, dok su za higijenske proizvode postavljene granice od deset odsto za veleprodaju i 15 odsto za maloprodaju.
Ministar ekonomskog razvoja, Nik Gjeloshaj, kazao je da se nakon primjene mjere očekuje smanjenje cijena, jer su prema nalazima tržišne inspekcije trgovačke marže značajno veće od novopostavljenih limita.
Iz najvećeg domaćeg trgovačkog lanca Voli navode da će poštovati novu mjeru, ali kritikuju nedostatak konsultacija prilikom njenog donošenja. Ističu da cijene nisu porasle zbog marži, već zbog globalnih ekonomskih faktora, te da ograničenje marži neće uticati na smanjenje inflacije.
„Marže nisu uzrok inflacije, i kompanija Voli primjenjuje najniže moguće marže koje osiguravaju stabilno poslovanje. Ograničenje marži i povećanje plata suprotstavljene su mjere“, kazali su iz kompanije Voli.
Sličan stav imaju i iz budvanskog trgovačkog lanca Mega promet, gdje su poručili da nisu bili konsultovani prilikom donošenja mjere, ali će je poštovati.
Iz Unije poslodavaca Crne Gore (UPCG) saopštili su da nova odluka Vlade nije rezultat konsultacija sa privredom, što je, prema njihovom mišljenju, ključan propust. Takođe, iz Privredne komore Crne Gore (PKCG) poručuju da bi ovakve mjere bile efikasnije uz koordinaciju sa privredom, jer deflacija ne može biti postignuta jednostranim potezima.
Iz Crnogorskog udruženja poslodavaca (CUP) dodaju da se donošenjem odluka bez prethodnih konsultacija nastavlja negativna praksa koja narušava socijalni dijalog i ekonomski ambijent u zemlji, te upozoravaju da će takvi potezi imati dugoročne negativne posljedice.
Izvor: MINA