Svjetski dan borbe protiv astme se obilježava svakog prvog utorka u maju, u periodu proljeća kada bolest ima intenzivniju aktivnost, pa je to pravo vrijeme da se široj javnosti skrene pažnja na njenu sve veću učestalost. Cilj obilježavanja ovog datuma je podizanje svijesti o važnosti ranog otkrivanja, liječenja i dobre kontrole astme.
U svijetu od astme boluje oko 300 miliona ljudi, a stručnjaci, povodom Svetskog dana borbe protiv astme – 3. maja, ukazuju da broj oboljelih, posebno među decom, u poslednjoj deceniji naglo raste.
Astma je multifaktorijalno oboljenje, na čiji razvoj i pogoršanje utiče više faktora koji su u međusobnoj interakciji. Posebno je značajno, i dosta često, da su ti provocirajući, odnosno uzročni doprinoseći faktori, takođe i faktori egzacerbacije, odnosno pogoršanja oboljenja. Sami pacijenti dosta znaju o ovom oboljenju i kao te provocirajuće faktore ističu razne alergene – korov, polen i prašinu, zatim virusne infekcije, kao i bakterijske ili virusne toksine koji takođe mogu da prouzrokuju oboljenje. Jako veliki problem predstavlja i fizički napor, zatim vremenske prilike – suvi ili vlažni vazduh i respiratorni iritansi, a na prvom mjestu pušenje. Sa raznim alergenima i iritansima se susrećemo i na radnom mjestu, a veoma često smo svjedoci da i hrana prouzrokuje razne alergijske reakcije koje se manifestuju suženjem bronhija, tu su i razni lijekovi, pa i emocionalni stres, a svi ti faktori se javljaju kako u zatvorenom, tako i na otvorenom prostoru.