Svjetski dan slobode medija obilježava se 3. maja svake godine. Odluku o obilježavanju Svjetskog dana slobode medija donijeta je na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija, kako bi se podigla svijest o značaju slobode medija i podsjetile vlade država da je njihova dužnost da poštuju i podržavaju pravo na slobodu izražavanja zagarantovano članom 19 Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima i kako bi se obilježila godišnjica Vindhuške deklaracije, izjavu o principima slobodne štampe koju su sastavila grupa afričkih novinara 1991. godine.
UNESKO obilježava Svjetski dan slobode medija održavanjem UNESKO/Giljermo Kano nagrada za slobodu medija za zaslužne pojedince, organizacije ili institucije koji su dali izuzetan doprinos odbrani i/ili promociji slobode medija bilo gdje u svijetu. Dodeljuje se od 1997. godine, na prijedlog nezavisnog žirija od 14 novinara.
Nagrada je nazvana u čast Giljermo Kano Isaza, kolumbijskog novinara koji je ubijen ispred kancelarije njegovog lista El Espektador u Bogoti, 17. decembra 1986. godine, poslije Kanovih članaka koji su smetali kolumbijskim narko-kartelima.
UNESKO, takođe, obilježava Svjetski dan slobode medija svake godine okupljanjem medijskih profesionalaca, organizacija za slobodu medija agencije UN, kako bi podnijeli izvještaj o procjeni stanja slobode medija širom svijeta. Svaka konferencija je centrirana oko teme u vezi slobode medija, medijsko pokrivanje terorizma, nekažnjivosti i ulogu medija u postkonfliktnim zemljama.