Radnici Željezare dobijaju ugovore na neodređeno
Oko 60 radnika nikšićke Željezare Toščelik, koji su bili angažovani na određeno vrijeme, juče se okupilo ispred kapija upravne zgrade zahtijevajući da im se dozvoli da uđu unutra i nastave sa poslom. Nakon što im je direktor Guraj Guzela zabranio ulazak u fabriku, oni su se obratili nadležnim službama, te je Toščelik juče posjetila Inspekcija rada i njihov glavni inspektor Angelina Međedović, pišu Dnevne novine.
Tokom jučerašnjeg dana održani su i sastanci radnika sa upravom fabrike, a prema riječima predsjednika Sindikata Pera Kadovića, direktor Toščelika obećao je da će radnici potpisati ugovore na neodređeno vrijeme.
“Ishod sastanka je taj da je izvršni direktor Guraj zamolio radnike da rade sjutra, preksjutra, odnosno da nastave da rade, a u međuvremenu će se steći uslovi da će potpisati ugovore, po njegovoj priči, na neodređeno. On je rekao da će poštovati sve zakone Crne Gore i da će shodno tome radnici potpisati ugovore na neodređeno”, poručio je nakon sastanka Kadović.
Prema njegovim riječima, ugovorcima je zabranjen ulaz u fabriku već dva dana.
“Gospođa Međedović mi je rekla da je 44 ili 46 radnika steklo pravo da dobije ugovor na neodređeno. Ostalo se prečešljava” rekao je Kadović, dodajući da radnici neće prihvatiti ugovore preko agencije.
Kako je kazao on, generalno stanje u Željezari je “katastrofalno” kotlovi u energani su u lošem stanju, dok proizvodnje bukvalno i da nema.
“Koliko sam upućen, Inspekcija je dolazila prije nekoliko mjeseci i naložila da poprave stanje u Energani. Proizvodnje nema, ona je smiješna, fabrika je na aparatima. Ovakvim radom ne može da se ništa promijeni, ništa od onog kupoprodajnog ugovora nije potpisano, bilo je riječi o 550 radnika, bilo je oko 30 miliona da se uloži. Apelujemo na državu da urgira da se to ostvari, ili da prekinu ugovor”, kaže Kadović.
Oko 50 radnika tvrdi da su nakon dvije godine rada u kontinuitetu stekli pravo na stalno zaposlenje. Radnici objašnjavaju da su angažovani prije dvije godine, i njima je poslodavac produžavao ugovor na mjesečnom nivou. Posljednji je potpisan krajem avgusta i produžen na još mjesec dana, odnosno do 28. septembra. Ogorčeni radnici kažu da se očigledno poslodavac “zabrojao” pa sada ne zna kako da ispravi svoju grešku, i ucjenjuje ih da potpišu ugovore sa agencijama, kako bi ih po isteku istih poslali kućama.

