Na konferenciji za novinare koja je održana povodom kampanje „Stop za neregistrovana vozila“ Ilija Janjušević, pomoćnik načelnika u Odsjeku za bezbjednost saobraćaja, istakao je da je saobraćajna policija od početka godine kaznila 8.774 vozača koji su vozili neregistrovana vozila. On je dodao kako je njihov broj mnogo veći, ali se navedena cifra odnosi samo na sankcionisane vozače.
“Cilj nam je da upoznamo sve učesnike koje su sankcije ako učestvuju u saobraćaju sa neregistrovanim vozilom, koje su mane i nedostaci i šta ih može očekivati ako učestvuju u nezgodi, a pritom su oni uzročnici te nezgode”, rekao je Janjušević i dodao da je kazna za takve vozače od 120 do 400 eura.
Objasnio je da se neregistrovano vozilo isključuje iz saobraćaja i da može ponovo biti korišćeno tek nakon što se registruje, a da lice koje učestvuje u saobraćajnoj nezgodi sa neregistrovanim vozilom mora da nadoknadi kompletnu štetu drugom učesniku u saučesniku u saobraćaju. Prema njegovim riječima vozila koja nijesu registrovana vrlo često nijesu tehnički ispravna.
“To govore i podaci sa tehničkih pregleda i trenutno 30 do 40 odsto vozila ne prođe tehnički na prvom pregledu”, naveo je Janjuševići i apelovao na sve učesnike u saobraćaju da, pored registrovanja vozila, poštuju saobraćajne propise, ograničenja brzine i prilagode vožnju uslovima na putu.
Profesor Mašinskog fakulteta Milanko Damjanović objašnjava da su neregistrovana vozila odraz lične manjkavosti pojedinca koji ne razumije koncept lične odgovornosti i da je značaj tehničke ispravnosti vozila ogroman.
Takođe smatra da ljudi koji neredovno registruju svoje automobile, smatraju da je njihovo auto tehnički isrpavno, pri čemu je svaki pojedinac dužan da godišnje provjeri tehničku ispravnost vozila i da je neophodno uticati na nesavjesne vozače da poštuju ovo pravilo, jer je broj neregistrovanih vozila u Crnoj Gori na dnevnom nivou alarmantan.
Izvor: Mina