Preduzeće Morsko dobro, otkada je preuzelo naplatu prelaska trajektima na liniji Kamenari-Lepetani, ostvarilo je prihod od 14 miliona eura.
Prema riječima Aleksandra Crvenka, poslovođe pomorskog saobraćaja u Morskom dobru, zabilježen je rast prometa od 18% od maja prošle godine do 1. novembra ove godine.
„Iako flota od osam brodova nije nova, trajekti donose dobit, što je najvažnije. Za putnička vozila cijena karata u zimskom periodu smanjena je s pet na četiri eura, a ovaj popust će važiti do 1. maja“, izjavio je Crvenko za Novski portal.
Dnevni promet tokom ljetnjih mjeseci, naročito u julu i avgustu, dostiže između 8.500 i 10.000 vozila, dok je sada u zimskom periodu promet oko 3.500 vozila dnevno. Crvenko je naglasio da flota broji šest plovila otkupljenih od stare kompanije Pomorski saobraćaj, kao i dva nova broda kupljena u Hrvatskoj i Grčkoj, čime se omogućava kapacitet prelaska za 320 vozila. Ipak, zbog ograničenja od samo tri ulazna pristaništa na svakoj strani, istovremeno može raditi samo šest trajekata.
U protekle dvije godine obavljen je remont na pet trajekata, što je kompaniju koštalo 700.000 eura. Crvenko je istakao da su trajekti „Ruka pravde“ i „30. avgust“ dobili zvanične sertifikate Uprave pomorske sigurnosti i plove pod crnogorskom zastavom. Remont će se sljedeće godine nastaviti na preostalim plovilima: Perast, Teodo i Grbalj.
Najveći izazov u radu predstavljaju gužve na prilazima trajektnim stajalištima. Na tivatskoj strani problem dodatno pojačava obližnje autobusko stajalište, koje često stvara blokade kada putnici ulaze i izlaze s brodova. Crvenko je najavio mogućnost izmještanja stajališta u saradnji s Opštinom Tivat, čime bi se gužve mogle značajno smanjiti u narednoj sezoni.
Govoreći o mogućnostima alternativnog prelaza, Crvenko je naglasio da izgradnja mosta ili podvodnog tunela u skorijoj budućnosti nije realna, te će trajekti i dalje ostati glavni način prelaska Bokokotorskog zaliva.
Izvor rtcg