Novim paketom mjera pomoći kojim je proširena lista ugroženih djelatnosti dodatno je obuhvaćeno 1.000 preduzeća sa 3.000 radnika.
To je kazao ministar ekonomskog razvoja Jakov Milatović na konferenciji za novinare na kojoj se prezentuju nove Vladine mjere za pomoć privredi i stanovništvu.
„Intenzivno smo radili na paketu pomoći. Prethodna Vlada nije upućivala Agenciji za zaštitu konkurencije i tražila nam je obrasce od prvog i trećeg paketa mjera. Agencija je pokrenula ispitni postupak kada su u pitanju prvi i treći paket mjera“, kazao je Milatović.
Paket pomoći je kriznog karaktera i sastoji se od podrške ranjiivim kategorijama stanovništva i privredi, dodao je Milatović.
„Trudili smo se da pružimo sveobuhvatniju podršku građanima i privredi. Ovo je paket koji će omogućiti da preživimo prvi kvartal“, naveo je Milatović.
Paketom je, kako je dodao, obuhvaćen svaki peti građanin, odnosno oko 100.000 njih.
„Sada smo pomoć proširili i na penzinere sa niskim primanjima ne samo one sa minimalnom penzijom. Ovaj paket je to proširio na 34.000 penzinera. Trenutno je to podrška 50 eura svakom drugom penzioneru“, kazao je Milatović.
Vlada je, kako je kazao, mislila i na nezaposlene i porodicama koje primaju materijalno obezbjeđenje.
Milatović je ocijenio da je bolji posao odrađen i kada je riječ o podršci privredi.
„Proširili smo listu ugroženih djelatnosti na oko 40 procenata. Te djelatnosti dodate su u dijelu transportnog sektora, prerađivačke industrije. Ovo je odrađeno u lijepoj saradnji sa Poreskom upravom od koje smo tražili promet za prošlu i pretprošlu godinu kako bi vidjeli kojim djelatnostima je pao najviše promet. Ovom mjerom je do sada bilo obuhvaćeno 3,5 hiljade zaposlenih a sada je obuvhaćeno još hiljadu preduzeća i oko 19 hiljada zaposlenih“, kazao je on.
Naredni paket, kako je najavio Milatović, odnosiće se na kreditnu podršku privredi i građanima i u toku su konsultacije sa novim rukovodstvom Investiciono-razvojnog fonda.
Ministar finansija i socijalnog staranja, Milojko Spajić kazao je da je prošla godina je bila kataklizmična.
„Imali smo ogroman pad BDP-a, fiskalni deficit iznad deset odsto. Imamo sliku koja je jako teška, uprkos toj slici izašli smo na tržište u pravom trenutku i dobili injekciju koju koristimo. To nam je dalo vremena da duboko razmislimo šta nam je činiti. Da smo izašli na tržište u januaru bila bi gora situacija za emisiju obveznica“, naveo je Spajić.
Dodao je da Vlada uspjela da napravi mjere koje su mnogo jače od ikad implementarnih u Crnoj Gori.
Penzioneri koji imaju primanja manja od 222 eura, dobiće po 50, a nezaposleni s evidencije Zavoda po 100 eura. Na pomoć mogu računati i korisnici materijalnog obezbjeđenja i lične invalidnine. Novina su i turistički vaučeri koji će se moći koristiti do 30. juna, umjesto, kako je ranije javljeno, do 30. maja.
Za korisnike materijalnog obezbjeđenja opredjeljuje se jednokratna novčana nadoknada u iznosu od 50 eura po porodici sa jednim ili dva člana i 100 eura po porodici sa tri ili više članova.
Ministar poljoprivrede Aleksandar Stijović kazao je da će se i prilikom raspisivanja tendera i javnih nabavki bolje voditi računa i zaštiti malih proizvođača.
„Imamo sistematski problem gušenja malih proizvođača. Naša obaveza u ovom kriznom vremenu je da sačuvamo svakog malog proizvođača“, naveo je Stijović.
On je apelovao na građane da kupuju domaće proizvode.
„Tu se pokažite da ste patriote, jer svaki euro koji potrošite za kupovinu domaćih proizvoda omogućuje vašim komšijama i prijateljima da opstanu“, naveo je Stijović.
Dodao je da Vlada uspjela da napravi mjere koje su mnogo jače od ikad implementarnih u Crnoj Gori.