Zahvaljujući opremi koju posjeduje Institut za onkologiju, veoma mali broj pacijenata se šalje na liječenje u inostranstvo, kazala je u emisiji “Dobro jutro Crna Goro” direktorica Instituta za onkologiju KCCG Sanja Lekić.

“U situaciji kada neka metoda nije moguća u Crnoj Gori, šaljemo pacijente u centre koji se time bave, ali većinu sprovodimo u Crnoj Gori”, kazala je ona.
Institut za onkologiju Kliničkog centra Crne Gore (KCCG) obezbijedio je dodatnu opremu uz pomoć koje će biti proširene indikacije za tumore određenih regija, koje do sada nijesu primjenjivane. Na taj način kompletiraće opremu za zračenje pokretnih meta, odnosno CT simulator i linearni akcelerator.
“Ovom metodom obezbijedićemo precizniju lokalizaciju tumora, odnosno praćenje pokreta samog tumora. Ideja je da se na sam tumor ili na ležište isporuči maksimalna doza terapije koja je potrebna, a da se okolna tkiva sačuvaju. To pokazuje da je radiotrerapija napravila veliki napredak”, kazala je Lekić.
Obuka kadra počeće u aprilu, a praktična primjena nove procedure uslijediće odmah poslije toga.
“Nakon ljeta trebalo bi da imamo kompletno formirane timove”, kazala je Lekić.
I tokom pandemije radioterapija je fukcionisala u kontinuitetu.
“Prekidi su se dešavali kada se deS obzirom na to da imamo dva aparata, planiramo na vrijeme servise aparata”, kazala je ona.
Porast incidencije malignih bolesti je globalan, kaže Lekić. U zemljama u razvoju kao što smo mi pacijenti se uglavnom javljaju u poodmakloj fazi.
“Bez obzira na napredne tehnike i napredne medicine, ono na čemu svi treba da radimo je prevencija i rano otkrivanje bolesti”, kazala je ona.
Mi kao nacija, dodaje, nemamo dobre prehrambene navike i navike fizičke aktivnosti.
“Ali važno je da mislimo o bolestima koje su učestale”, kazala je ona.
Prema procjenama za 2020. godinu godišnje u Crnoj Gori oboli preko 3.000 ljudi, a najčešći su karinom pluća 430 novootkrivenih, karcinom dojke 370 i kolorektum 330.
“To su bolesti na koje se može uticati zdravijim načinom života i koji se mogu otkriti u ranoj fazi”, kazala je ona.
Istakla je da imamo dobru listu ljekova.
”Povremeno se dešava nedostatak nekog lijeka usljed distribucije, ali sreća je da to kratko traje, po jednu sedmicu”, kazala je Lekić.
Izvor: RTCG