Cijene stočne hrane znatno su porasle, agrobudžet još uvijek nije usvojen, zbog čega nije raspisan ni javni poziv za subvencije. Poljoprivredni proizvođači zavisni su od uvoza stočne hrane, a zbog poskupljenja žitarica, ugrožena je proizvodnja. Poljoprivredna proizvodnja ima svoje rokove i svoje vrijeme i ona ne može da čeka administraciju da se dogovori, naglašava Milko Živković za Portal Analitika.
Koncentrovana hrana i žitarice poskupile su za oko 50 odsto, što je izuzetno veliki udar na budžet svih proizvođača mlijeka, zbog čega su predstavnici Unije stočara sjevera i najvećih proizvođača mlijeka iz čitave Crne Gore uputili zahtjev Ministarstvu poljoprivrede, šumarsta i vodoprivrede da što prije uvede dodatne premije na mlijeko ili stočnu hranu.
“Zahtjev su uputili veći proizvođači mlijeka iz čitave Crne Gore, od Ulcinja do Pljevalja. Razlog okupljanja, na Kljajevića luci u Đurđevića Tari, jeste ogroman rast cijena koncentrovane hrane i žitarica na tržištu. Bili smo primorani da uputimo zahtjev Ministarstvu poljoprivrede kako bi se u što kraćem vremenu uvele neke nove mjere, odnosno, dodatne subvencije na koncentrovanu hranu i žitarice, od kojih smo uvozno zavisni. U principu, svi proizvođači mlijeka ih moraju koristiti u proizvodnji inače ona ne bi bila održiva”, objašnjava poljoprivredni proizvođač i predsjednik Unije stočara sjevera Milko Živković.
Domaća proizvodnja u sjenci uvoznih proizvoda: Dodatni problem za proizvođače hrane predstavlja velika količina uvozne robe na tržištu, čime se ugrožava domaća proizvodnja.
“Vlasnici velikih trgovinskih lanaca nemaju baš mnogo osjećaja za domaću proizvodnju. Po meni je to jedan značajan vid patriotizma prema državi i prema domaćoj ekonomiji, međutim, oni idu po sistemu što bolje zarade, tako da je domaća proizvodnja u sjenci uvoznih proizvoda”, kaže Živković.
Agrobudžet još uvijek nije usvojen, što je razlog da još uvijek nije raspisan ni javni poziv za subvencije poljoprivrednim proizvođačima. Kako kažu, poljoprivreda ne može da se odlaže.
“Poljoprivredna proizvodnja ima svoje rokove i svoje vrijeme i ona ne može da čeka administraciju da se dogovori. Ako hoće da se radi onda to mora da bude blagovremeno i adekvatno“, ističe Živković.
Problemi poljoprivrednika stari su, kako kaže, više od dvadeset godina, a od institucija ne dobijaju adekvatnu podršku.
„Uporno smo skretali pažnju državnim institucijama da se poljoprivredna proizvodnja mora odvojiti i da se tome mora pokloniti značajno veća pažnja. Mora se realno sagledati činjenično stanje, kako bismo sačuvali proizvodnju i kako bi imali određenu društvenu stabilnost“, kaže Živković i pojašnjava da se značaj proizvodnje hrane najbolje vidi u kriznim vremenima.
„Država koja nema sopstvenu proizvodnju hrane u određenom momentu može da se nađe u ozbiljnom problemu, kao što je to slučaj u vrijeme pandemije korone koja vlada posljednjih godinu dana“, pojašnjava Živković.
Moguća i radikalizacija protesta: Poljoprivredni proizvođači poslali su prijedlog resornom ministru za radni sastanak, a u toku dana očekuju da će dobiti odgovor.
„Ako ne dođe do dogovora, tražićemo sastanaksa premijerom i ministrom finansija, ali definitivno za poljoprivredu se mora naći rješenje. U ovim uslovima proizvodnja mlijeka u Crnoj Gori u velikoj je opasnosti da se značajno umanji“, ističe Živković.
Ukoliko ne dobiju odgovor od Vlade i ministarstva, najavljuju i moguću radikalizaciju protresta.
„Da li ćemo biti prinuđeni da krenemo u protestna okupljanja to ne zavisi od nas, nego isključivo od volje ministarstva, odnosno od aktuelne Vlade i toga da li će da prihvati realne prijedloge poljoprivrednika da se materijalno pomogne ovom sektoru“, kaže Živković i objašnjava da veliki broj proizvođača zavisi od uvozne hrane, i to proizvođači mlijeka, jaja, pilećeg i svinjskog mesa.
Nestašica stočne hrane, odnosno manja ponuda na tržištu, rezultirala je rastom cijena. Iz Unije stočara očekuju da se takav trend može nastaviti najmanje do sljedeće žetve, odnosno zavisno od roda, može da potraje i duže.
„Da li će se Vlada odlučiti na subvencionisanje po kilogramu koncentrovane hrane i žitarica ili će subvencionisati po finalnom proizvodu, litru mlijeka ili kilogramu mesa, to ćemo da vidimo, pokušaćemo da se dogovorimo. Vlada mora pomoći ovom sektoru da bi opstao“, zaključio je Živković.
Izvor: Analitika