Završena manifestacija “Šatorijada – Bljesak Bijele” u Šavniku
Osma “Šatorijada – Bljesak Bijele” okončana je u nedjelju u šavničkom selu Bijela, u organizaciji Sportskog kluba “Krilaš”, a u saradnji sa Opštinom Šavnik i Planinarskim savezom Crne Gore, piše DAN.
U pitanju je trodnevna manifestacija, jedinstvena po mnogo čemu u okruženju, ali i šire. Osim sportskog ugođaja, obilaska kanjona i planinskih vrleti, manifestacija je i ovog puta imala kulturno – zabavni karakter i pružila mogućnost pjesnicima, književnicima i slikarima da predstave svoje stvaralaštvo.
Manifestacija, u kojoj su osim članova “Krilaša”, učestvovali i članovi planinarskih društava iz Srbije, Republike Srpske, Bosne i Hercegovine, Makedonije i Češke počela je na Pošćenskom jezeru podno Durmitora na mjestu poznatijem pod nazivom Pidžov izvor. Kako to nalažu običaji i tradicija, na povečerju su zapalili logorsku vatru, družili se, pričali dogodovštine, razmijenili iskustva iz minulog perioda i prenoćili pod šatorima. Dobrodošlicu gostima poželio je vodič “Krilaša” Milinko Miško Seratlić, koji ih je ugostio u svojoj porodičnoj kući u Bukovici. Prema riječima Nikole Nenezića, predsjednika kluba “Krilaš” , dan kasnije nakon doručka krenuli su preko Bukovice, odakle su se obroncima Ivice spustili do sela Previš.
“Kratko smo se zadržali u selu, a odatle prevezli ka Kruševicama, gdje smo prenoćili. Ujutro smo se uputili ka Bijeloj, gdje se manifestacija i završila uz druženje, pjesmu, igru i recitacije. Nijesmo slučajno odabrali Bijelu, jer smo odlučili da završna destinacija uvijek bude u najljepšem selu okruženom moračkim planinama, Durmitorom, Vojnikom, ali i kanjonima. U Bijeloj je priroda veličanstvena, a narod gostoljubiv, eto zbog toga se upravo na toj destinaciji sabiramo”, kazao je Nenezić, napominjući da su u protekla dva dana, podijeljeni u tri grupe, osvojili Lojanik, Ranisavu, Stožinu, Bobotov kuk i Bandijernu.
“Šatorijada”, kako on naglašava, stari je naziv za nomadski način života, odnosno predstavlja selidbu s jedne u drugu sredinu, baš kao što se i oni u svitanje okupljaju i druže, a s izlaskom sunca se sele na drugu destinaciju. Druženje je trajalo do kasno u noć uz tradicionalni pasulj i gulaš, kao i uz “nikšićko pivo” i bogat kulturno umjetnički program. Pjesnik mr Slobodan Čurović je, pozdravljajući okupljene, naglasio da se manifestacija održava s ciljem da se od zaborava otrgnu naši običaji i tradicija i da ne zaboravimo ko smo, odakle smo i gdje su nam korijeni.
Osim Čurovića, stihove su kazivali i pjesnici: hadži Radovan Radović, Blagota Koprivica, Milorad Kuburović, Rajo Bulatović, Milan Rajović, Branko Bato Krković, Vjera Bojanić, Božo Vučić, Miodrag Čabarkapa, Draško Vulević, Garo Brajković, Momo Milikić, Veselin Vujović, Dušica Pajović, Dragan Bukilić, Milomir Anđelić, Olga Dalović Klikovac, Čedo Kovačević Čekov, Pavle Radonjić, Mila Đurković, Miodrag Janković i Savo Matović, kao i epski pjesnik Božo Đuranović. Epskom poezijom, uz strune gusala, predstavio se Mišo Kuburović iz Danske.
Nastupio je i pjevač Zoran Džiknić Džile. Organizovano je i takmičenje u viteškim igrama.
D.D.
