U srednjem dijelu Amazonske prašume u Peruu sakrila se uzavrela rijeka ili Šanaj-timpiška, čija voda dostiže nevjerovatnu temperaturu od 93 Celzijusova stepena. Okružena je obojenim kamenjem i bogatom vegetacijom visokom i do 18 metara, a lokalno stanovništvo vjeruje da je reč o svetoj rijeci s ljekovitim moćima. Štaviše, o uzavreloj rijeci u Južnoj Americi pričaju se brojne legende.
Moderna nauka “otkrila” je ovu rijeku tokom ekspedicije koja je sprovedena u novembru 2011. godine na čelu s Andresom Ruzom. Ovaj stručnjak za termalne izvore krenuo je automobilom kroz prašumu iz grada Pukaljpe vozeći se dva sata. Nakon toga je veslao u kanuu 45 minuta i još sat vremena se probijao kroz šumu da bi došao do Šanaj-timpiške.
Rijeku čuva šaman iz skrivenog spritualnog centra Majantujaku koji je Ruzou dao dopuštenje da ispita vodu i sproveo ga uz njen tok dug oko šest kilometara.
Rijeka na djelovima dostiže dubinu od oko pet metara. Temperatura vode, pak, varira od 48 do 93 Celzijusovih stepeni, a mulj uz njenu obalu je toliko vruć da po njemu ne možete da hodate bosi.
Visoke temperature uništavaju sve što se nađe na njenom putu, pa ne čudi da je puna tela malih životinja kao što su žabe. Uzavrele rijeke nisu neobična pojava u svijetu, ali obično se nalaze u blizini vulkana. Šanaj-timpiška je posebna rijeka jer je najbliži vulkan udaljen čak 640 kilometara od nje.
Iako se porijeklo njenog nastanka još istražuje, naučnici pretpostavljaju da voda prodire u zemlju, tamo se zagrijeva i ponovo izvire kroz pukotine.
Izvor: stil.kurir.rs