Tema jedanaeste sesije Imaginarijuma je “Slika, književnost i pozorište” a gost će biti Vida Ognjenović, književnica i rediteljka, u četvrtak, 3. oktobra u Koncertnoj sali muzičke škole “Dara Čokorilo” sa početkom od 19 časova.

 

Razgovor sa uvaženom gošćom će voditi autorka projekta Imaginarijum, istoričarka umjetnosti i urednica programa u JU Zahumlje Kristina Radović.

Organizator tribine je JU Zahumlje u saradnji sa Muzičkom školom, a u okviru oktobarskog repertoara Nikšićke kulturne scene 2024.

Napomena: JU Zahumlje nastavlja sa projektom iz kulturno – umjetničkog stvaralaštva, pod nazivom Imaginarijum (latinski imago, imaginis slika). Projekat obuhvata niz sesija čija je osnovna tema fenomen slike tretiran kroz razne umjetnosti. Cilj je da se kroz fenomen slike sagleda i afirmiše savremena umjetnička scena i kritika i posebno kod mlađih generacija, razvije i sugeriše vrjednosni stav o konkretnim umjetničkim djelima. U programu će se predstaviti, i o fenomenu slike govoriti, renomirane ličnosti sa regionalne i državne kulturno – umjetničke scene.

Biografija:

Vida Ognjenović je književnica, rediteljka i ambasadorka Srbije (2004-2014). Rođena je u Dubočkama (Banjani) pored Nikšića, 14. avgusta 1941. godine. Osnovnu i srednju školu završila je u Vojvodini: osnovnu je završila u Vrbasu, a gimnaziju u Sremskim Karlovcima. Diplomirala je na Katedri za opštu književnost na Filološkom fakultetu u Beogradu 1963. i na Odseku za režiju beogradske Akademije za pozorište, film i televiziju 1965. Postdiplomske studije je započela u Parizu na Sorboni, a magistarski rad iz teorije i prakse odbranila je na Univerzitetu u Minesoti, SAD 1972. godine. Bila je stipendistkinja Fulbrajtove fondacije (1972).

Od 1974. do 1979. radila je kao asistent na FDU u Beogradu. Za direktora Drame Narodnog pozorišta u Beogradu izabrana je 1977. godine, a po isteku četvorogodišnjeg mandata, ostala je na angažmanu kao stalni reditelj. Kao profesor po pozivu, predavala je na univerzitetima u Los Anđelesu (UCLA), Čikagu (UIC) od 1981-1982, a u okviru predavačkih turneja obišla je u nekoliko mahova, kao gost predavač, sve veće univerzitete SAD (1985, 1991, 1997 i 1999). Redovni je profesor Akademije umetnosti u Novom Sadu i ima zvanje emeritus profesora na Akademiji lepih umetnosti i multimedija u Beogradu, gdje je i savjetnik dekana.

Piše romane, pripovjetke, drame i eseje.

Njen rediteljski opus čini blizu stotinu pozorišnih, kao i veliki broj televizijskih i radio režija, od kojih mnoge po sopstvenim tekstovima. Napisala je veliki broj drama, koje su doživjele više postavki i brojna izvođenja Maj neim iz Mitar, Kanjoš Macedonović, Jegorov put, Trus i trepet, Mileva Ajnštajn, Je li bilo kneževe večere, Kako zasmejati gospodara, Poetesa, neki su od naslova njenih drama. Kao reditelj gostovala je u mnogim pozorištima širom bivše Jugoslavije (Crna Gora, Slovenija, Hrvatska), a radila je i u inostranstvu.

Objavila je i knjige proze: zbirke pripovjedaka Otrovno mleko maslačka, (Prosveta, Beograd, 1994) i Stari sat (Prosveta, Beograd, 1996), Najlepše priče Vide Ognjenović (Prosveta, Beograd, 2001), romane Kuća mrtvih mirisa (Prosveta, Beograd, 1995), Preljubnici (Arhipelag, Beograd, 2006) i Posmatrač ptica (Arhipelag, Beograd, 2010), kao i više knjiga drama: Melanholične drame (SKZ, Beograd, 1991), Devojka modre kose (Ars dramatika, Beograd, 1994), Setne komedije (SKZ, Beograd, 1994), Mileva Ajnštajn, kao i sabrane drame u tri knjige Drame I, II, III (Stubovi kulture, 2000, 2001, 2002), Don Krsto (2007) …

Knjiga eseja: Nasuprot proročanstvu (2007)

Knjiga razgovora: Nema više naivnih pitanja (2008)

Teatrološke studije: Strah od scenske rasprave (1980) i Šekspiromanija (1980).

Dobitnik je mnogih značajnih književnih nagrada za književni i pozorišni rad. Između ostalih, dobila je: nagradu Prosvete za knjigu godine, (1994), Andrićevu nagradu za pripovetku (1995), nagradu Branko Ćopić za prozu (1996), nagradu Laza Kostić za roman (1996), nagradu Paja Marković Adamov za prozu (1997), nagradu Ramonda Serbica za prozu (1998), nagradu Stefan Mitrov Ljubiša za književno delo (1999), nagradu Statueta Joakim Vujić (2001). Dobitnik je i brojnih nagrada za režiju, predstave i tekst drama i komedija.

Proza i drame su joj prevođene na engleski, njemački jezik, francuski, mađarski, češki, makedonski i bugarski jezik. Prevodi sa engleskog i njemačkog jezika.

Predsjednica je Srpskog PEN centra.

Potpredsjednica je Međunarodnog PEN centra.

Živi i radi u Beogradu.