Školski dan nediskriminacije obilježen je ove školske godine u školi Jagoš kontić u subotu, 16. aprila.

Protekao je u znaku edukativnih radionica koje su organizovane u svim odjeljenjima I-IX razreda s ciljem promovisanja ideja prihvatanja, tolerancije i participacije sve djece uključujući i djecu sa smetnjama i teškoćama u razvoju.
Učenici prvog i drugog razreda su predstavili sebe i svoja različita iskustva putem crteža i pokazali spremnost da“upoznaju” i uvaže druge i sve njihove specifičnosti.
Učenici trećeg razreda su ukazali na sličnosti i razlike koje postoje među njima i došli do zaključka da su razlike “nešto” što ih čini jedinstvenim i neponovljivim. Ipak, razlike nijesu prepreka da budu zajedno. Upravo su kroz ovu radionicu pokazali da je “svijet ljepši kad su različiti”.
Radeći na osmišljavanju načina prihvatajuće komunikacije, kao i pravilnih pojmova koji se odnose na djecu sa smetnjama i teškoćama u razvoju, učenici četvrog razreda su kreirali odjeljenjski BONTON i dali savjete koji se odnose na kulturno ophođenje.
Učenici petog razreda su navodili primjere diskriminacije i nediskriminacije iz ličnog iskustva i razgovarali o tome šta treba raditi da niko ne bude diskriminisan. Tako su otkrili KLJUČ NEDISKRIMINACIJE.
Učenici šestog razreda su kreirali PUZZLE NEDISKRIMINACIJE i došli do odgovora na pitanja: kako i zašto prihvatiti smetnju djeteta, ko i kako otežava funkcionisanje djeteta sa posebnim obrazovnim potrebama i ko i kako može olakšati funkcionisanje djeteta.
Jedna od aktivnosti koju su realizovali učenici sedmog i osmog razreda odnosila se na “etiketiranje” u vezi s kojim se razvila diskusija o primjerima iz svakodnevnog života, razlozima, osjećanjima, posljedicama… Druga aktivnost omogućila je učenicima da jedni drugima upute poruke podrške, poštovanja, prihvatanja, saradnje… U vezi sa istim, kreirali su i svoje odjeljenjske panoe.
Učenici devetog razreda su, takođe, razgovarali o primjerima diskriminacije i nediskriminacije, kao i predrasudama i stereotipima. Osim toga, na nivou svojih odjeljenja su osmislili ZEMLJU JEDNAKOSTI u kojoj je omogućeno da sva djeca budu jednaka i uvažena.