Opština Nikšić planira podizanje spomenika Petru II Petroviću Njegošu na platou kod Doma revolucije, na mjestu gdje se trenutno nalazi fontana. Riječ je o lokaciji koja se nalazi na katastarskoj parceli broj 1055 KO Nikšić, u vlasništvu Opštine.
Odluka o izgradnji spomenika biće pred odbornicima SO Nikšić na sjednici koja je zakazana za ponedjeljak, 29. decembra.
Spomenik će biti posvećen jednom od najvećih velikana crnogorske istorije – pjesniku, filozofu, vladaru i duhovnom poglavaru Crne Gore. Na spomen – obilježju biće ispisano: “Petar II Petrović Njegoš (1813–1851)”.
Inicijativu za podizanje spomenika podnio je Odbornički klub “Za budućnost Nikšića”, dok će Opština Nikšić biti nosilac projekta i obezbijediti sredstva za njegovu realizaciju.
Planirano je da se spomenik izradi od bronze, kamena i drugih metala, a njegova visina će iznositi između 3,5 i 5 metara. Nakon izdavanja građevinske dozvole za izgradnju spomenika, biće objavljen javni konkurs međunarodnog karaktera, za izradu arhitektonskog i umjetničkog rješenja spomenika.
Ocjenu i odabir arhitektonskog i umjetničkog rješenja spomenika vrši stručna komisija koju obrazuje predsjednik Opštine.
Prema predloženoj odluci, rok za podizanje spomenika je do kraja juna 2027. godine.
Kako se navodi u obrazloženju Odluke, izgradnjom spomenika simbolično i trajno bi se izrazilo poštovanje i očuvala uspomena na jednu od najznačajnijih ličnosti crnogorske istorije, čije je stvaralaštvo i državničko djelovanje ostavilo neizbrisiv trag u razvoju crnogorskog društva i kulture.
Spomenik bi, kako je ocijenjeno, dodatno oplemenio javni prostor Nikšića, grada koji nosi titulu Evropske prijestonice kulture 2030, i trajno usmjeravao nove generacije ka vrijednostima djela i nasljeđa Petra II Petrovića Njegoša.
