U Bugarskoj održana međunarodna konferencija povodom završetka projekta CrowdStream

Međunarodna konferencija pod nazivom „Group Financing of Mass Innovations“, u organizaciji Udruženja bugarskih opština Crnog mora (ABCO) održana je u Varni. Konferencija je organizovana kao završna manifestacija na projektu CrowdStream, koji je finansiran u okviru Dunavskog programa transnacionalne saradnje 2014-2020, a osim toga bila je i povod da se okupe mnogi evropski i lokalni stručnjaci i stejkholderi u oblasti crowdfunding-a (grupnog finansiranja).
Tim povodom, kao partneri na projektu, predstavnici IPC Tehnopolis, izvršni direktor, Ratko Bataković, pomoćnica direktora i finansijska menadžerka, Vanja Zorić Šundić, menadžer za upravljanje projektima i razvoj preduzetništva, Aleksandar Janičić i menadžer za upravljanje programskim aktivnostima i razvoj preduzetništva, Đorđije Brkuljan, prisustvovali su ovoj konferenciji.
Glavni cilj projekta CrowdStream je da poboljša efikasnost podrške javnog i privatnog biznisa za inovativna startap i društvena preduzeća za pristup kvalitetnom grupnom finansiranju. Ideja je da se poveća udio alternativnog finansiranja za mala i srednja preduzeća i startapove.
Međunarodnu konferenciju zvanično su otvorili gospodin Peter Manchev, zamjenik regionalnog guvernera Varne i gospođa Mariana Kancheva, izvršna direktorica ABCD-a. U svom pozdravnom govoru, gospodin Manchev je rekao da je Varna jedan od vodećih gradova u Bugarskoj u oblasti grupnog finansiranja ili poznat kao “crowdfunding” i istakao je koliko je ovaj projekat značajan za njih.
Pred brojnom publikom, među kojom su bili predstavnici lokalnih poslovnih udruženja, Ekonomskog fakulteta u Varni, Opština Varna i Opština Devnia, Territorial Statistical Office – Northeast, RAPIV, Privredne komore Varne, Naučno-tehničke unije Varna i mladi ljudi zainteresovani za razvoj biznisa uz pomoć crowdfundinga, projektni partneri su podelili svoja iskustva i dostignuća u oblasti crowdundinga.
Događaj je počeo kratkom prezentacijom projekta CrowdStream, koju je napravio gospodin Dragan Kovačević iz Agencije za evropske integracije i ekonomski razvoj (AEI) – vodeće organizacije projekta i analize Strategije EU za Dunavski region, a koju je prezentovala gospođa Claudia Singer (EUSDR). Na panel diskusiji od nazivom “Open panel discussion on CrowdStream – Main Strategy contributions“ učestvovali su gospođa Brigitte Hatvan iz austrijske konsultantske kuće ConPlusUltra, gospodin Alekandar Janičić iz Inovaciono preduzetničkog centra Tehnopolis i gospođa Silvia Stumpf iz Poslovne agencije Varna.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *