ijzcg

U cijelom svijetu se na godišnjicu osnivanja Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) 7. aprila svake godine obilježava Svjetski dan zdravlja. Svjetski dan zdravlja obilježava se u vidu globalne kampanje koja se svake godine fokusira na jedan od javno-zdravstvenih problema i pruža mogućnosti da se započnu udružene aktivnosti u cilju unapređanja zdravlja stanovništva. Tema Svjetskog dana zdravlja 2022. godine posvećena je životnoj sredini i zdravlju, ove godine pod sloganom, “NAŠA PLANETA – NAŠE ZDRAVLJE”. Zagađenje vazduha, nepravilno odlaganje čvrstog otpada i otpadnih voda, klimatske promjene, opasne hemikalije, neadekvatna voda za piće i sanitacija su neki od najvažnijih problema u životnoj sredini koji utiču negativno na osnovne preduslove za zdrav život – čist vazduh, ispravnu vodu za piće, dovoljnu količinu zdravstveno bezbjedne hrane i sigurno mjesto za život.

Zagađenje vazduha ostaje najvažniji faktor uticaja životne sredine na zdravlje. Zbog zagađenog vazduha koji nastaje uglavnom spaljivanjem fosilnih goriva svakodnevno u svijetu obolijeva i prije vremena umire veliki broj ljudi. Kratkotrajna izloženost visokim koncentracijama zagađujućih čestica, može dovesti do smanjene funkcije pluća, respiratornih infekcija i pogoršanja astme zbog kratkotrajnog izlaganja. Dok dugotrajna ili hronična izloženost česticama povećava rizik od bolesti uključujući moždani udar, bolesti srca, hroničnu opstruktivnu bolest pluća i rak. Prosječni godišnji nivo zagađenja vazduha PM česticama  u gradovima evropskih  zemljama sa visokim prihodima je duplo manji u na odnosu zemlje sa niskim i srednjim dohotkom.

Ljudske aktivnosti su doprinele klimatskim promjenama i one se dešavaju mnogo brže i opasnije nego što se ranije mislilo. Porast temperature pored ostalog omogućava širenje insekata prenosioca različitih bolesti iz svojih prirodnih okruženja širom svijeta te se ove bolesti šire dalje i brže nego ranije. Prema Pariškom sporazumu evropske države su se obavezale na smanjenje do 43% emisije gasova staklene bašte u 2030. u odnosu na 1990. godinu.  Smanjenja se prvenstveno očekuju u sektorima proizvodnje energije, transporta, građevinarstva i industrije gdje se fosilna goriva zamjenjuju obnovljivim izvorima energije. Mjere za smanjenje emisije gasova staklene bašte mogu odmah i direktno poboljšati zdravlje stanovništva. Uštede od postizanja zdravstvenih efekata koji će se postići smanjenjem emisije gasova staklene bašte su velike. Jedan od očiglednih mjera  su pozitivni efekti po zdravlje koje proizilaze iz fizičke aktivnosti stanovništva i aktivnog transporta (šetanje, vožnja bicikla) gdje dolazi do smanjenja zagađenja vazduha usljed smanjene upotrebe prevoznih sredstava koji su značajni zagađivači vazduha.