Sonja Tomović Šundić gostovala na Festivalu Auto(r) na korzu
Sonja Tomović Šundić, redovna profesorica na Fakultetu političkih nauka Univerziteta Crne Gore, gostovala je 20. avgusta na nikšićkom Festivalu “Auto(r) na korzu” na temu „(Sva)ažurnost Velikog inkvizitora u viziji F. M. Dostojevskog“.
„Značaj festivala je duhovna prefinjenost, kultura kao najvažniji izraz ljudskog stvaralaštva, a Nikšić kao centar decenijske kulture, umjetnosti, intelektualnog govora” saopštila je Tomović Šundić.
Sonja Tomović Šundić je redovna profesorica na Fakultetu političkih nauka Univerziteta Crne Gore. Njen naučno-istraživački posvećen je u najvećoj mjeri kako razmatranjem filozofskih učenja, tako i primjenom filozofskog znanja na društvene, političke i kulturne pojave. Autorka je više naučnih monografija, studija i knjiga iz oblasti filozofskih nauka. Njene najznačajnija djela su: Studije i eseji iz antropologije, Problem recepcije u savremenim estetskim teorijama, Etika ljudskih prava, Identitet i vrednosti, Njegoševa filozofija čoveka, Književno delo Borislava Pekića, Njegošev doživljaj lepote, Veliki Inkvizitor u ruci Dostojevskog i Aristotelova (shvaća) filozofija. Objavila je i desetine naučnih i stručnih radova, rukovodila i sarađivala na više naučnih projekata. Učestvovala je, po pozivu, na desetine međunarodnih naučnih skupova, među kojima izdvajamo naučne konferencije na Univerzitetu u Oksfordu, zatim Fakultetu političkih nauka u Beču, Ruskoj akademiji nauka, Istanbulu, Sjedinjenim Američkim Državama, Atini , Norveškoj i Japanu. Rukovodilac je i saradnik na više naučnih projekata. Također, prof. dr Sonja Tomović Šundić bavi se filozofskom dramom, objavila je dvanaest knjiga dramskih tekstova i dvije knjige refleksivne poezije“, rekla je medijatorka Programa pjesnikinja Milica Bakrač.
Legenda o velikom inkvizitoru, iz romana Braća Karamazovi Fjodora Mihajloviča Dostojevskog, jedan je od najvažnijih tekstova u ruskoj, evropskoj i svjetskoj književnosti po svojim filozofskim, teološkim, političkim i antropološkim implikacijama, te kao takav predmet dugogodišnje naučno interesovanje prof. dr Sonja Tomović Šundić, koja je autorka više knjiga o Dostojevskom. Posljednji u nizu, posvećen Velikom Inkvizitoru, trebao bi izaći iz štampe ove sedmice.
Izvor: TVNK

