Privatni i kamioni komunalnog uputili su se ka deponiji Mislov do kako bi sanirali požar koji gori već tri dana, kazao je u emisiji “Dobro jutro Crna Goro” upravnik deponije Vukašin Đurđevac. On je rekao da je najveći problem što deponija nema vodu i da će više koštati sanacija dima, nego da se obezbijedi cistijerna ili dežurni vatrogasni kamion kako bi moglo da se reaguje svaki put kada se desi požar.

Požar na deponiji izbio je 19. marta oko 3 sata nakon ponoći.
“Kada sam izašao na teren, vidio sam da je riječ o površinskom požaru. Moramo da znamo da se grđani Nikšića griju na drva i da žar i pepeo nose u kontejner. Sadržaj kontejnera završi u kamionu, iz kamiona gore na deponiju i tako je nastao posljednji požar”, kazao je Đurđevac.
Istakao je da gašenje požara otežava sjeverni vjetar.
“Falilo nam je vode, do koje nijesmo mogli doći i naravno rezultat svega je ovaj snimak koji vidite”, kazao je on.
Đurđevac kaže da bi sve bilo drugačije da deponija ima svoju vodu.
“Ovako zavisimo od dobre volje vatrogasaca, da li je njihovo ljudstvo i kamioni na terenu. Na deponiji ima dosta zapaljivog materijala i to se brzo širi i kako nemamo tu kamion to se onda teško kontroliše.“
Saglasan je sa mještanima i građanima Nikšića da je riječ o ekološkoj katastrofi.
“Sreća u nesreći je što sjeverni vjetar tjera dim preko Budoša inače, da okrene južni vjetar bilo bi mnogo drastičnije za prigradska naselja”, kazao je on.
Kazao je da zasad nema investitora da se riješi problem deponije.
Već jutros trebalo bi da krene teška mehanizacija.
“U pitanju su privatni i kamioni našeg komunalnog, tako da bi trebalo da krenemo u sanaciju, barem da maknemo dim i samim tim tamponiranja”, kazao je Đurđevac.
Da iko razmišlja o ovom problemu, kaže on, doveo bi vodu u Mislov do.
“Mnogo veća investicija će biti sanacija ovog dima, kada budemo platili kamione i radnike ovih dana, nego što bi koštalo da se dovede voda kako bismo mogli da reagujemo odmah ili da se parkira jedno vozilo sa cistijernom koje će biti tu”, zaključio je Đurđevac.
Dodao je da su ljudi iz Podgorice mjerili kvalitet vazduha, zemljišta i vode opko deponije, ali da još ne zna rezultate istraživanja.
Izvor:Rtcg