Svako treće dijete širom svijeta ima koncentracije olova u krvi u nivoima koji mogu dugoročno naštetiti zdravlju, otkrila su nova istraživanja. Oko 800 miliona djece i mladih ispod 19 godina vjerovatno će imati nivo olova u krvi iznad 5 mikrograma po decilitru (5 mg/dl), navodi se u izvještaju koji prenosi Gardijan.
Svako treće dijete širom svijeta ima koncentracije olova u krvi u nivoima koji mogu dugoročno naštetiti zdravlju, otkrila su nova istraživanja.Oko 800 miliona djece i mladih ispod 19 godina vjerovatno će imati nivo olova u krvi iznad 5 mikrograma po decilitru (5 mg/dl), navodi se u izvještaju koji prenosi Gardijan.
Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji ne postoji bezbijedan nivo izloženosti olovu, jer čak i u veoma niskim koncentracijama djeluje kao opasan toksin, ali nivoe iznad 5 mg/dl američki centri za kontrolu bolesti smatraju razlogom za akciju.
Nalazi iz istraživanja Instituta za zdravstvenu metriku i procjenu, koje je objavio UNICEF ukazuju na trenutne opasnosti za djecu od olova, koje se već decenijama ne koristi u benzinima, bojama i vodovodnim cijevima.
„Ovo je apsolutno šokantna brojka“, rekao je Nikolas Ris, politički stručnjak u UNICEF i autor izvještaja.
„Znamo već dugo za otrovnu prirodu olova, ali nismo znali koliko je ona rasprostranjena i koliko djece je pogođeno“, dodaje Ris.
Olovo je snažan neurotoksin i velika izloženost tom metalu može izazvati smrt, dok niži nivoi izazivaju simptome u rasponu od bola, povraćanja i napada do problema u razvoju, mentalnih teškoća i poremećaja raspoloženja, navodi Tanjug.
Niži nivoi takođe mogu izazvati prerano rođenje djece.