Sahara nekad bila zelena oaza
Sahara nekad bila zelena oaza, a danas predstavlja najveću toplu pustinju na svijetu, prostirući se na oko devet miliona kvadratnih kilometara širom sjeverne Afrike i obuhvatajući teritorije jedanaest država.
Iako je danas simbol suše i ekstremnih uslova, Sahara nije oduvijek bila pustinja. Prije deset do dvanaest hiljada godina, tokom Afričkog vlažnog perioda, ovo područje bilo je prekriveno savanama, rijekama i jezerima, sa bogatim biljnim i životinjskim svijetom. O tom periodu svjedoče i pećinski crteži na kojima su prikazani ljudi kako plivaju i love ribu, kao i životinje poput nilskih konja i krokodila.
Do velikih klimatskih promjena došlo je usljed promjene nagiba Zemljine ose, što je oslabilo monsunske kiše i dovelo do postepenog isušivanja regiona. Tokom hiljada godina, Sahara je poprimila današnji izgled.
Danas ovu pustinju karakterišu ekstremne temperature koje ljeti prelaze 50 stepeni, dok se noću mogu spustiti ispod nule. Iako se često zamišlja kao more pijeska, Sahara obuhvata i kamenite predjele, planinske masive i oaze, a naučnici upozoravaju da se svake godine polako širi prema jugu.

