Udruženje podstanara Crne Gore izrazilo je zabrinutost zbog ponovnog rasta cijena kirija, koji iako trenutno umjeren, nosi potencijal za ozbiljnu eskalaciju. Ova situacija, u kontekstu stalnog povećanja životnih troškova, dodatno opterećuje podstanarske porodice i pojedince u zemlji.
Iz Udruženja su naglasili da većina rentijerskih aktivnosti i dalje funkcioniše u sivoj zoni, izvan dosega državnih zakona i poreskih mehanizama. Ovakvo stanje ne samo da otežava položaj podstanara već i podriva ekonomski i društveni sistem.
„Stanovanje već predstavlja jedan od najvećih finansijskih tereta za građane, a ovakvi trendovi mogu imati katastrofalne posljedice. Potrebna je hitna reakcija nadležnih kako bi se situacija stabilizovala,“ saopšteno je iz Udruženja.
Kako bi se stalo na kraj ovim problemima, Udruženje podstanara nedavno je pokrenulo projekt Platforma za zaštitu prava podstanara, koja predviđa niz konkretnih mjera. Cilj platforme je unapređenje materijalnog statusa podstanara, uvođenje reda na tržište nekretnina i suzbijanje nelegalnih aktivnosti.
Ipak, iz Udruženja ističu da izostanak podrške političkih subjekata i donosilaca odluka dodatno otežava njihovu borbu.
„Nespremnost države da pruži podršku ovom ugroženom sloju građana šalje jasnu poruku zapostavljanja osnovnih potreba stanovništva,“ poručili su iz Udruženja.
Jedno od ključnih rješenja koje predlažu jeste subvencioniranje najugroženijih podstanarskih porodica. Ova mjera, smatraju, nije samo humanitarna nužnost već i ekonomski racionalna odluka koja doprinosi stabilizaciji društva i tržišta nekretnina.
„Subvencije bi omogućile dostojanstveniji život podstanarskih porodica, smanjile rizik od socijalne isključenosti i ublažile teret siromaštva,“ istaknuto je u saopštenju.
Udruženje je pozvalo nadležne institucije da uvedu zakonske i poreske mehanizme za regulaciju sive zone rentijerstva. Takođe, apelovali su na političke aktere da u svoje programe uvrste pitanja stanovanja i subvencioniranja podstanarskih porodica, kao i na javnost da podrži inicijative za pravednije tržište nekretnina.
„Rast cijena kirija prijeti da dodatno destabilizuje tržište nekretnina, produbi socijalnu nejednakost i uspori ekonomski razvoj. Potrebna je hitna reakcija kako bi se zaštitila egzistencija građana,“ zaključili su iz Udruženja.
Izvor: MINA Business