NVO MEDIJA TIM predstavila je medijima projekat “Jačanje svijesti građana Nikšića o pitanjima saobraćaja, zaštite životne sredine i podizanje nivoa ekološke svijesti u oblasti očuvanja i unapređenja biodiverziteta”. Ovim projektom oni žele povećati svijesti građana Nikšića (mještana Lukova) o pitanjima saobraćaja, zaštite životne sredine i podizanje nivoa ekološke svijesti u oblasti očuvanja i unapređenja biodiverziteta i poboljšanja bezbjednosti saobraćaja.

Glavni problem na koji ova organizacija želi da realizacijom ovog projekta da ukaže je ugroženost bezbjednosti saobraćaja za lokalno stanovništvo i turiste koji posjećuju turistički centar “Vučje” i vjetropark “Krnovo” nastao ekploatacijom majdana, koje se negativno odrazilo na regionalni put koji je počeo da se urušava, na životnu sredinu i život lokalnog stanovništva u MZ Lukovo koja se nalazi u nikšićkoj opštini.
“Želimo kroz akcije pošumljavanja ovog lokaliteta (majdana) povećati bezbjednost u saobraćaju i edukativnu kampanju sa lokalnim stanovništvom i učesnicima u saobraćaju, podići nivo svijesti građana o značaju očuvanja životne sredine i unapređenja biodiverziteta na ovom području”, kazao je Duško Marković, izvršni direktor NVO Media Tima.
Regionalni put Nikšić-Šavnik preko turističkog centra Vučje i vjetroparka „Krnovo“, prolazi kroz MZ Lukovo. Pomenuti majdan je korišćen za eksploataciju pijeska potrebnog za sanaciju puteva u opštini Nikšić. Međutim njegova dugogodišnja neplanska eksploatacija i nebriga lokalnog stanovništva ozbiljno su ugrozile saobraćaj (usled pojave klizišta došlo je do urušavanja dijela puta i postoji opasnost od potpunog uništenja) i napravile deponije što je umnogome ugrozilo životnu sredinu i biodiverzitet na ovom području.
“U cilju podizanje ekološke svijesti mladih ovog područja na teme zaštite životne sredine i očuvanja biodiverziteta, organizovaćemo tri ekološke radionice sa mladima sa područja MZ Lukovo i dvije tribine sa lokalnim stanovništvom sa temom značaja zaštite životne sredine. Na tribinama ćemo lokalnom stanovništvu predočiti plan realizacije naše kampanje i motivisati ga da se uključi u akcije sanacije i uredjenja lokaliteta majdana”, kazala nam je prof. Snežana Danilović koordinatorka na projektu.
Za početak aprila planiraju da realizuju dvije akcije uređenja i čišćenja lokaliteta majdana. Nemarni posjetioci, lokalno stanovništvo i učesnici u saobraćaju ostavljaju velike količine otpada (smeća plastične boce ,kese i limenke ) što uz postojeće klizište čini pravu deponiju.
“Kao primjer dobre prakse na inplementaciji ovog projekta, navodimo dobru saradnju sa organima lokalne samouprave, Sekretarijatom za uređenje prostora i zaštite životne sredine opštine Nikšić, sa kojima smo formirali radnu grupu koja će napraviti zajedničku strategiju kako bi ostvarili što bolji rezultati zacrtani ovim projektom, a sve u cilju uklanjanja divljih deponija sa ovog područja, kao i veće bezbjednosti u saobraćaju.
Pored volontera našeg udruženja u akcijama čišćenja uključićemo i mlade sa ovog područja, volontere NVO Agro Eko Lukovo, kao i druga udruženja koja se bave zaštitom životne sredine iz našeg grada. Planiramo ukloniti oko 800 kg plastičnog i metalnog otpada i postaviti tri info table sa obavještenjima o mjerama zaštite u saobraćaju i zabrane odlaganja otpada na ovom lokalitetu”, kazao je Marković. U nastavku realizacije projekta Media Tim realizovaće akciju pošumjavanja ovog lokaliteta. Kroz akciju pošumljavanja duž putne zone, medonosnom biljkom paulovnijom, koja se koristi za sanaciju klizišta motivisaće lokalno stanovništvo, prvenstveno mlade, da se uključe u kampanju zaštite životne sredine, a ujedno će povećati i bezbjednost u saobraćaju.
“Zasadom pulmonije zaustavićemo propadanje i eroziju lokalnog puta, poboljšati emisiju kiseonika i smanjiti emisiju štetnih gasova, a istovremeno ćemo obezbijediti pašu za pčele čime ćemo poboljšati biodiverzitet, zaštititi životnu sredinu i poboljšati bezbjednost u saobraćaju za sve učesnike u saobraćaju koji se kreću ovim regionalnim putem.
Ukupno ćemo zasaditi 150 stabljika paulovnije. U akcije pošumljavanja pored volontera našeg udruženja uključće se 50 mladih učenika osnovnih i srednjih škola iz Lukova, predstavnika ekoloških nvo i ljubitelja prirode. Svrha planiranih aktivnosti pošumljavanja će dati veliki doprinos očuvanju biodiverziteta ovog lokaliteta i dizanju svijesti mještana o očuvanju prirodne sredine, a na prvo mjesto sačuvati regionalni put od dalje devastacije”, istakao je on. Kroz kampanju sa učesnicima u saobraćaju u kojoj će učesnicima u saobraćaju dijeliti propagandni materijal (flajere i Informatore) sa ciljem podizanja nivoa svijesti učesnika u saobraćaju o značaju očuvanja zdrave životne sredine i tribine sa lokalnim stanovništvom oni žele podići svijest o značaju zaštite životne sredine, a ujedno dati doprinos većoj bezbjednosti u saobraćaju.
“Na tribinama ćemo promovisati Informator o zaštiti životne sredine od emisije štetnih gasova i distribuirati ga zainteresovanim građanima.
Medijska kampanja »Neka bude čisto-da vozim sigurno!« koju ćemo realizovati tokom cijelog vremena trajanja projekta imaće za cilj podizanje svijesti lokalnog stanovništva i učesnika u saobraćaju o značaju zaštite životne sredine i veće bezbjednosti u saobraćaju”, zaključio je Marković.
Realizaciju projekta je pomoglo Ministarstvo za kapitalne investicije Vlade Crne Gore.