Predlog plana restrukturiranja Instituta “Simo Milošević”, vrijedan oko 106 miliona EUR, realan je i pokazuje jasno održiv način kako da se preduzeće izvuče iz teške situacije, saopštio je premijer Milojko Spajić, i dodao da je sada sve na Skupštini akcionara.
“Plan restrukturiranja je jedino rješenje. Pretresli smo sve opcije i ovo je jedina realna ideja. Ovo je ono što je država, odnosno Vlada, mogla da uradi, jer sada je odluka u rukama Skupštine akcionara, koja treba da potvrdi plan restrukturiranja”, rekao je Spajić i dodao da su u budžetu za narednu godinu odvojili značajna sredstva za Institut.
On je na konferenciji za novinare, na kojoj je predstavljen Predlog plana restrukturiranja Instituta, kazao da Vlada neće privatizovati i prodati to preduzeće, kao što su to neke prethodne možda željele, nego će suštinski ići u neku vrstu dokapitalizacije.
“Ponudićemo manjinskim akcionarima da koinvestiraju sa nama zajednički. Ukoliko to ne žele i ne vjeruju u plan, mi ćemo ih otkupiti po cijenama koje su predviđene. Treća opcija je da se sve ovo blokira i da se Institut otjera u stečaj”, naveo je Spajić.
On je saopštio da je zadovoljan saradnjom sa Ekonomskim fakultetom koji je odradio fenomenalan posao na, kako je rekao, svjetskom nivou.
“Ovaj plan restrukturiranja je usklađen potpuno sa evropskim i domaćim zakonodavstvom i ima apsolutnu ekonomsku logiku za vlasnika-državu, a takođe ima i širi zdravstveni kontekst”, dodao je Spajić.
On je podsjetio na ranije probleme Instituta i dva velika ograničenja koja su postojala prilikom pokušaja pomoći tom preduzeću, a koja se odnose na vrlo nepovoljnu vlasničku strukturu i zakonsku regulativu koja je ograničavala državnu pomoć.
On je rekao da je Vlada, i pored toga, pomogla radnicima, navodeći da bi tužilaštvo, ili neke druge instance, trebalo da ispitaju kako je Institut nagomilao toliko dugova.
Dekan Ekonomskog fakulteta, Mijat Jocović, saopštio je da su se prilikom pravljenja plana suočili sa dvije opcije – da li da Institut ide u stečaj ili da opstane.
“Stav cijelog projektnog tima je bio, i vjerujemo, da Institut treba da opstane, jer to nije obična istitucija, već srce zdravstvenog sistema Crne Gore”, rekao je Jocović.
Prema njegovim riječima, odlazak Instituta u stečaj imao bi brojne posljedice – za radnike, povjerioce, dobavljače i državu.
“Prednosti opstanka Instituta su neuoporedive u odnosu na stečaj”, naveo je Jocović.
On je dodao da sredstva koja su predviđena za proces restrukturiranja ukupno iznose 106,81 miliona EUR i da će biti obezbijeđena 60 odsto iz državnog budžeta i 40 odsto iz sredstava Instituta.
Mjere iz plana restrukturiranja su koncipirana na način da odgovore svim izazovima sa kojima se Institut suočava.
„Jedna od mjera koja je predviđena je vlasničko restrukturiranje – to je ili otkup akcija manjinskih akcionara, ili dokapitalizacija bez učešća manjinskih akcionara, ali to znači i smanjivanje njihovog udjela“, objasnio je Jocović i dodao da je druga mjera finansijsko restrukturiranje.
Manjinski akcionari imaju opciju da ulažu, ili da budu otkupljeni.
Jocović je poručio da se planom ne predviđa otpuštanje zaposlenih.
Takođe, cilj je da dugoročna održivost, pa je Građevinski fakultet procijenio potrebna ulaganja u objekte, opremu i smještajne kapacitete. Ta sredstva iznose 69 miliona EUR. To je gro mjera restrukturiranja.
Ministar prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine, Slaven Radunović, kazao je da je ovo maksimum što je ova Vlada mogla da uradi.
On je rekao da je problem Instituta ovu Vladu sačekao kada je došla i da nije pribjegla najlakšem rješenju, uvođenju stečaja.
“Kako će se ovo završiti više ne zavisi od nas, već od akcionara. Mi smo učinili sve što je do nas, za dalje se ne pitamo. Ako prođe ovaj plan, Vlada je spremna da učestvuje na svaki način u olakšavanju restrukturiranja”, poručio je Radunović.