mladi nk Na sezonskim poslovima u Crnoj Gori ove godine uposleno je 9.077 osoba sa evidencije nezaposlenih. “Očekujemo da je ovaj broj veći, jer nam još pristižu podaci iz Poreske uprave. Tradicionalno, najbrojnije zapošljavanje je iz primorskih opština, ali je ono i ove godine izraženo i kod nezaposlenih iz sjevernog i centralnog regiona”, saopštila je načelnica Odsjeka za rad sa poslodavcima u ZZZCG Sonja Ivanović, prenosi RTCG. Ciljna grupa, kako dodaje, bili su poslodavci koji su proteklih godina zapošljavali najviše stranaca. Mobilni timovi iz Zavoda obišli su 412 poslodavaca iz primorskih opština i u neposrednom kontaktu, predstavili im prednosti zapošljavanja domaćih radnika. Crnogorsko tržište rada karakterišu brojne specifičnosti: u ukupnoj nezaposlenosti dominantno je učešće srednjošlolaca, blizu 50 odsto, više od trećine (36,13 odsto) su nekvalifikovani radnici. Sa druge strane, u konstantnom je rastu učešće žena u odnosu na učešće muškaraca i taj odnos je sada 60 naprema 40 odsto u korist žena. Zabilježen je rast broja nezaposlenih starijih od 50 godina. Gotovo trećina nezaposlenih je u dobi starijoj od 50 godina. Sa druge strane, crnogorsko tržište rada karakterišu strukturna i dugoročna nezaposlenost, deficit kadra u strateškim privrednim granama, turizmu, ugostiteljstvu, građevinarstvu, nepovoljna starosna struktura nezaposlenih, slaba mobilnost, te veliki broj zapošljavanja stranaca u Crnoj Gori, naročito tokom ljetnje turističke sezone. “Ove godine smo napravili dobru pripremu za početak turističke sezone. To je podrazumijevalo, prije svega, blagovremenu i kontinuiranu komunikaciju na relaciji Zavod poslodavac i Zavod lice zainteresovano za rad na sezonskim poslovima. Zavod je intenzivirao aktivnosti u dijelu obilaska poslodavaca, sa ciljem da identifikuje njihove kadrovske potrebe, ponudi im domaću radnu snagu i predstavi aktuelne subvencije, ukoliko ih zaposle”, kaže Ivanović.

Ujedinjene nacije (UN) objavile su brojke o poražavajućem uticaju Covid-19 na globalni turizam, upozoravajući da bi epidemija mogla koštati taj sektor i 1,2 biliona dolara i ugroziti 120 miliona turističkih radnih mjesta.

U nedavno objavljenom podnesku UN je procijenjeno da se broj međunarodnih turista u ovoj godini može smanjiti za između 58 i 78 odsto, u odnosu na prošlu godinu.
Prema tim proračunima, takav neizmjerni šok za industriju, koja čini glavninu prihoda nekih zemalja, mogao bi da se pretvori u pad između 850 i 1,1 milijarde međunarodnih turista, prenosi Biznisinfo.
“U prvih pet mjeseci ove godine, dolasci međunarodnih turista smanjili su se za više od polovine, a izgubljeno je oko 320 milijardi dolara izvoza iz turizma,” rekao je ranije ove sedmice generalni sekretar UN-a Antonio Gutereš.
Već pretrpljena šteta veća je više od tri puta od onoga što je izgubljeno tokom čitave globalne ekonomske krize 2009. godine.
Kako svaki deseti čovjek na Zemlji radi u turističkom sektoru, neviđena kriza prijeti dobrobiti miliona, upozorila je ta organizacija.
Dakle, 100 do 120 miliona direktnih radnih mjesta u turizmu može biti obrisano, dok nezaposlenost u zemljama koje su jako zavisne od turizma može porasti za više od 20 odsto.
Napominjući da je turizam godinama jedan od ključnih pokretača globalne ekonomije, UN su objavile da će oštar pad izvoznih prihoda od turizma rezultirati padom bruto društvenog proizvoda (BDP).
Najoptimističniji scenario podrazumijeva da će se globalni BDP smanjiti za 1,17 biliona dolara ili 1,5 odsto. U slučaju produženog zastoja, do osam mjeseci, šteta će porasti na 2,22 biliona dolara ili 2,8 odsto BDP-a.
Pandemija Covid-19 zaustavila je globalni turizam u martu, kada je većina zemalja zatvorila svoje granice kako bi zaustavila širenje smrtonosnog virusa koji je ubio preko 820 hiljade ljudi.
Izvor: Mina biznis