Ustavni sud pokazuje da temeljno rješavanje problema osoba sa invaliditetom nisu prioritet crnogorskom pravnom sistemu.

”Savez slijepih Crne Gore, kao organizacija koja već sedam decenija promoviše, štiti i zalaže se za unaprijeđenje i punu primjenu prava osoba oštećenog vida, ima obavezu da reaguje na nepostupanje Ustavnog suda Crne Gore po Inicijativi Saveza ni nakon više od 24 mjeseca”, rekao je direktor Saveza Goran Macanović.

Prema njegovim riječima, Savez slijepih je 27. januara 2015. godine podnio Inicijativu za ocjenu ustavnosti i zakonitosti Pravilnika o medicinskim indikacijama za ostvarivanje prava na materijalno obezbjeđenje, dodatka za njegu i pomoć, ličnu invalidninu i naknadu zarade za rad sa polovinom punog radnog vremena.

”U osporavanom tekstu Pravilnika, osobe potpuno oštećenog vida namjerno su izostavljene i odredbe pomenutog, prema našim tvrdnjama “diskriminatornog akta”, ne slijede zakonsku definiciju”, rekao je Macanović.
Kako je naveo, Pravilnik nije usklađen sa crnogorskim Ustavom, Konvencijom o pravima lica sa invaliditetom, Zakonom o socijalnoj i dječijoj zaštiti, kao ni sa Jedinstvenom nacionalnom listom oštećenja.

”Pisali smo urgencije za postupanje Ustavnom sudu nekoliko puta i obraćali se ranijoj predsjednici Ustavnog suda Desanki Lopičić i interesovali se o razlozima za očigledno ignorisanje Inicijative SSCG-a. Puno poštovanje Zakona i jednako ostvarivanje prava na ličnu invalidninu za sve kategorije osoba s teškim invaliditetom, u velikoj mjeri zavisi od odluke ovog suda”, kazao je Macanović.
Kako je rekao, inicijativa Saveza trebalo je da bude prioritet za taj sud.

”Jer se radi o aktu direktne diskriminacije države, odnosno Ministarstva rada i socijalnog staranja prema licima potpuno oštećenog vida u smislu članova 2, 4 i 24 Zakona o zabrani diskriminacije lica sa invaliditetom”, naveo je Macanović.
On je dodao da je Savez više puta podnosio inicijativu za mijenjanje teksta diskriminatornog Pravilnika kod resornog ministarstva tokom mandata prethodnih ministara (Predraga Boškovića i Zorice Kovačević) od kojih, kako je rekao, nijesu dobili bilo kakav odgovor i koji su je sasvim ignorisali.

”Sve što smo preduzeli, još nije dalo rezultata, pa ovim saopštenjem želimo da skrenemo pažnju šire javnosti i predstavnika međunarodnih institucija u Crnoj Gori na aktuelne probleme osoba oštećenog vida, članova i članica Saveza”, poručio je Macanović.