Osobe sa invaliditetom ne traže ništa više od onoga što nemaju oni koji nemaju invaliditet, poruka je sa okruglog stola “Diskriminacija i osobe sa invaliditetom”. Iz Udruženja za pomoć licima ometenim u psihofizičkom razvoju (UZPD), koje je i organizovalo događaj poručili su da OSI i dalje trpe diskriminaciju.

Ovaj okrugli sto je imao za cilj da se predstavi brošura o diskriminaciji osoba sa invaliditetom i da na ovu temu prodiskutuju predstavnici OSI, nevladinih organizacija i institucija.

”Ono što radimo godinama i po čemu smo prepoznatljivi su javni radovi i po ko zna koji put zahvaljujem se ZZZCG jer zahvaljujući njima mi postojimo. Našim korisnicima je zahvaljujući personalnim asistentima olakšana egzistencija i to im mnogo znači. Mogu da kažem da jedino naše udruženje realizuje servise podrške za osobe sa invaliditetom na teritoriji opštine Nikšić”, rekla je Miluša Žugić, izvršna direktorica UZPD Nikšić.

Ona je istakla da je važno da upoznamo osobe sa invaliditetom šta je to diskriminacija, koji zakoni se bave tom problematikom, kako spriječiti diskriminaciju i kako se zajedno možemo boriti protiv nje.

Predstavljena je brošura “Diskriminacija i osobe sa invaliditetom” čiji je cilj da informiše osobe sa invaliditetom, predstavnike institucija i ostale građane o tome šta je diskriminacija osoba sa invaliditetom, koliko je ona izražena u društvu i koji su pravni načini za borbu protiv diskriminacije.

”Ova brošura je nastala u okviru projekta ”Pravo na jednake mogućnosti LSI” koji realizuje NVO UZPD i saradni sa NVO hendikepiranih ”Srce” iz Mojkovca. Nema volje ni želje kako kod institucija tako i kod građana da se organizuju okrugli stolovi da bi se upoznali sa problemima OSI. Kad je u pitanju borba protiv diskriminacije na prvim mjestima nema ni državnih ni lokalnih institucija, već NVO. Moram zbog toga da izrazim negodovanje. Smatram da javne ličnosti treba da pokažu kroz svoj primjer, ali isto tako i da se organizuju sportski i kulturni događaji u kojima će učestvovati osobe sa invaliditetom. To bi uticalo na smanjenje diskriminacije”, smatra psiholog Vojin Striković.

Predstavnik NVO “Srce” Dušan Rakočević kazao je da je nezadovoljan situacijom u Mojkovcu, jer prema anketi koja je sprovedena u ovom gradu 90 odsto ispitanika u svom okruženju ne bi voljelo da vidi OSI. Istakao je da OSI ne traže nikakva veća prava u odnosu na one koja imaju osobe bez invaliditeta.

Predstavnica Biroa rada Nikšić Budimirka Zarubica rekla je da su oni radili dosta da podrže osobe sa invaliditetom. Još je dodala da u Nikšiću ima 456 invalida rada i da oni motiviši poslodavce kroz razne javne pozive i grantove da zapošljavaju OSI.

Generalni zaključci okruglog stola su da osobe sa invaliditetom očekuju riješena praktična pitanja njihovog funkcionisanja, razvijen sistem socijalne podrške i realno obezbijeđene uslova za školovanje, obrazovanje, pristupačnost i socijalnu prihvatljivost, a ne samo trag na
papiru ili u elektronskoj formi.

Okrugli sto je organizovala NVO Udruženje za pomoć licima ometenim u psihofizičkom razvoju Nikšić, NVO Srce iz Mojkovca kroz projekat “Pravo na jednake mogućnosti LSI”, koji je finansijski podržalo Ministarstvo za ljudska i manjinska prava.

 

 

loading…