
Pjesničko veče „Ti mi se iz svijetlih strofa osmjehuješ iznova” održano je u Nikšiću.
Događaj je održan povodom obilježavanja Međunarodnog dana poezije.
Učesnici su bili: bibliotekari Bosiljka Pešut i Ivan Lješković, Sandra Đukanović, profesorica engleskog jezika i književnosti, i Nebojša Ćićo Vulanović, glumac, dok je istoričarka umjetnosti Nina Bogdanović bila muzička pratnja.
Veče je otvorio bibliotekar Ivan Lješković stihovima Petra II Petrovića Njegoša „Ko je ono na visokom brdu”. Lješković je istakao da je počeo ovim stihovima budući da smatra da je „kod nas Njegoš početak svih početaka”.
Lješković je govorio i o Šantiću, posebno ističući pjesmu „Što te nema” i opisujući ga kao pjesnika neshvaćenog od strane okoline. Nakon toga, Nina Bogdanović izvela je ovu pjesmu na gitari.
Neshvaćenost i neuklapanje obilježili su i život Marine Cvjetajeve, koja je, kako je Lješković naveo, „sebično sebe i poeziju stavljala na prvo mjesto”, ne želeći da se prilagođava ili žrtvuje pravilima vremena u kojem je živjela. Nakon njegovog izlaganja, Bosiljka Pešut kazivala je stihove pjesme „Zar ja, kojoj ništa ne treba” Marine Cvjetajeve.
Lješković je potom govorio o Jesenjinu, njegovoj ljubavi prema poeziji. Kako je naveo Ivan Lješković, pjesnik se majci uvijek vraća „mislima i stihom, a uvijek srcem”. Uslijedilo je čitanje pjesme „Pismo majci” u izvođenju Nebojše Ćića Vulanovića.
Potom su na red došli stihovi Desanke Maksimović – Bosiljka Pešut čitala je pjesmu „Sreća”, a Sandra Đukanović pjesmu „Predosećanje”.
Još jedan od pomenutih pjesnika bio je i Boris Pasternak, a Lješković je govorio o njegovoj ljubavi sa Olgom Ivinskajom, a Nebojša Ćićo Vulanović govorio je stihove pjesme „Tugom mutiš oči”. Nije bio zaboravljen ni Pablo Neruda – Sandra Đukanović kazivala je pjesmu „Lagano umiranje”.
Bibliotekarka Bosiljka Pešut govorila je o ulozi pjesnika. Ona je istakla da je pjesnik, prema Njegošu, biće blisko Bogu, stvaralac koji kroz nadahnuće i emociju pretače misli u stihove. Navela je da je Njegoš posvetio pet pjesama ulozi pjesnika, među kojima se posebno ističe „Ko je ono na visokom brdu”, kojom je pjesničko veče i otvoreno.
Bibliotekarka Bosiljka Pešut se osvrnula na savremene pjesnike, ističući da su oni, poput svojih prethodnika, svjedoci vremena u kojem žive.
Zaključila je da samo ona poezija koja nosi dublju filozofsku misao i uzvišenu ljepotu može opstati i nadživjeti sve prolazne trenutke.
Kao specijalno iznenađenje, Teodora Radunović, učenica 9. razreda JU OŠ „Luka Simonović”, recitovala je svoje dvije pjesme „Poezija” i „Molitva za mir”.