U sklopu naučno-istraživačkog projekta pod nazivom „Istraživanje ugrožene vrste Evropske jegulje (Anguilla anguilla L.) u Skadarskom jezeru“, u Osnovnim školama „Olga Golović“ i „Sutjeska“, za učenike 8. razreda, održana je edukativna radionica na temu “Tajanstvena vrsta ribe u Skadarskom jezeru”.

Tom prilikom, u OŠ “Sutjeska”, u saradnji sa profesorom biologije Bogićem Gligorovićem, a u OŠ “Olga Golović”, u saradnji sa profesoricom biologije Mirjanom Sredanović, predavanje je održao jedan od istraživača na projektu, diplomirani biolog – specijalista ekologije Miloš Džiknić.
Učenici su imali priliku da čuju zašto je Evropska jegulja kritično ugrožena vrsta na globalnom nivou, koji je sve faktori ugrožavaju, i šta svi možemo da uradimo kako bi doprinjeli njenoj zaštiti. Na kraju predavanja, sprovedena je i nagradna igra za najaktivnije male znalce, i dodijelje su prigodne nagrade u vidu bioskopskih karata.
Dobitnici nagrada su učenici:
Manja Vušanović, Petar Nikolić, Đorđe Raonić, Pavle Mašanović, Lara Labudović, Milan Jovanović, Nemanja Nikitović, Nemanja Miljanić, Danilo Muratović, Andrej Knežević, Bogdan Božović, Miloš Šurbatović, Anja Roćenović, Damjan Krulanović i Matija Bulajić.
Evropska jegulja (Anguilla anguilla L.) predstavlja ekonomski važnu vrstu kako širom svijeta, tako i u Crnoj Gori. Ova vrsta je okrakterisana kao kritično ugrožena vrsta u cijelom svijetu, i trenutno se ulažu veliki napori za očuvanje ove vrste.
“Problematika ove vrste se zaniva na tome što nije vezana ni za jednu pojedninačnu zemlju, već je to globalna vrsta čiji životni ciklus obuhvata ogromno prostranstvo Atlanskog okeana i evropskih voda. Jegulje su ribe čiji život započine u Sargaškom moru gdje dostižu fazu uzrasta koje nazivamo staklasta jegulja nakon čega migriraju preko morskih struja i aktivnim kretanjem u slatkovodnu sredinu, rijeke i jezera. Pred kraj životnog ciklusa žute jegulje se preobražavaju u migratorne srebrne jegulje koje se vraćaju u Sargaško more gdje ostavljaju potomstvo i ugibaju. Zbog svega navedenog zemlje u svijetu i okruženju treba da daju svoj doprinos u istaživanju i očuvanju ove vrste, jer samo pojedinačni radovi neće imati efekta na očuvanje ove globalno ugrožene vrste”, kazao je Miloš Džiknić.
„U Crnoj Gori postoji mali broj sveobuhvatnog istraživanja koja se konkretno odnose na ovu vrstu, i ona su obično data kroz popis i sistematski dio ostalog ribljeg fonda, shodno tome svaki vid novog i dodatnog istraživanja je kod nas dobrodošao. Kada govorimo o faktorima koji ugrožavaju ovu vrstu, prvenstveno ljudski faktoru koji negativno utiče na nju su: prekomjeran izlov, zagadjivanje sredine, brane i druge prepreke u sistemima kopnenih voda, nestanak staništa. Izlov jegulje tokom jesenje migracije predstavlja najveću prijetnju u Skadarskom jezeru. Građani trebaju da se odgovornije ponašaju prema ribljem bogatstvu u Skadarskom jezeru, poštujući zakone i propise koji se tiču lovnog zabrana, jer svako nesavjesno ponašanje, a pogotovo krivolov, ima za posljedicu ugrožavanje cjelokupnog ribljeg fonda“, ističe Jelena Brnović.
Naučno istraživački projekat sprovodi Ekološko Udruženje mladih ” Zeleni centar” u saradnji sa Crnogorsko Društvo Studenata Biologije
Istraživački tim na projektu čine: Mr biologije Jelena Brnović i Spec. Sci biologije-ekologije Miloš Džiknić.
Cilj projekta je da se utvrdi kondicioni faktor, dužinsko težinski odnos, kao i dominantne stavke u ishrane jegulje. Prikupljeni podaci poslužiće kao polazna osnova za buduće radove na njenom istraživanju, kako za bolje razumijevanje same biologije ove vrste tako i radi njene dalje zaštite.
Projekat je finansiran od strane The Rufford Foundation, a podržan od strane Agencija za zaštitu životne sredine Crne Gore, Nacionalni parkovi Crne Gore / National parks of Montenegro – NP Skadarsko jezero, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede – Direkcija za ribarstvo, Green Home i Idea Wild.