Centar za afirmaciju RE populacije ( CAREP) započinje realizaciju projekta “Da se bolje vidimo – da se dublje razumijemo”, uz podršku Fonda za zaštitu i ostvarivanje manjinskih prava. Projekat, koji traje do 31. marta 2026. godine, usmjeren je na unapređenje vidljivosti, kulturnog identiteta i društvene uključenosti mladih Roma i Egipćana u Nikšiću, Baru i Ulcinju.
“Kroz inovativni pristup forum teatra, projekat omogućava mladima – prvenstveno iz RE zajednice – da kroz umjetnički izraz govore o iskustvima diskriminacije, inkluzije, identiteta i pripadanja. U okviru projekta biće organizovana dvodnevna obuka za 10–12 mladih, tri forum teatar predstave u tri opštine, javna tribina “Romski jezik i kultura – koliko znamo o Romima”, kao i izrada i distribucija informativnih brošura za škole i institucije”, navode iz organizacije.
Izvršni direktor CAREP-a, Nardi Ahmetović, naglašava da je forum teatar posebno snažan alat za rad sa mladima.
“Ova metoda daje mladim ljudi mogućnost da sàmi oblikuju priče koje proizlaze iz njihovog iskustva, da se osnaže, ali i da kroz dijalog utiču na vršnjake i zajednicu. Cilj nam je da stvorimo prostor u kojem se bolјe razumijemo, gdje se mladi osjećaju viđeno, uvaženo i podržano”, kazao je Ahmetović.
“Fond za zaštitu i ostvarivanje manjinskih prava podržao je ovaj projekat u skladu sa svojom misijom jačanja položaja manjinskih naroda i drugih manjinskih nacionalnih zajednica u Crnoj Gori. Smatramo da inicijative koje doprinose interkulturalnom dijalogu, društvenoj integraciji i većoj vidljivosti manjinskih zajednica, posebno RE zajednice, imaju strateški značaj za razvoj našeg društva. Forum teatar prepoznajemo kao savremenu i djelotvornu metodu koja mladima omogućava da izraze svoje iskustvo i pogled na izazove diskriminacije i socijalnog uključivanja. Ovakvi programi stvaraju prostor za dijalog i razumijevanje, što je u potpunosti usklađeno sa ciljevima Fonda. Fond posebno cijeni inicijative koje podstiču aktivno učešće mladih Roma i Egipćana u kulturnim, obrazovnim i javnim procesima. Očekujemo da će projekat doprinijeti većoj vidljivosti RE zajednice u Nikšiću, Baru i Ulcinju, smanjenju stereotipa i razvoju međusobnog poštovanja. Saradnju sa CAREP-om ocjenjujemo kao profesionalnu i posvećenu, i ostajemo otvoreni za podršku projektima koji promovišu ravnopravnost, afirmaciju identiteta i smanjenje diskriminacije”, naglasili su iz Fonda.
