Nova divlja deponija u gornjepoljskom viru kod Nikšića
Nakon Park šume Trebjesa nebriga građana i neodgovornost nadležnih službi ovih dana pokazuje se i u rejonu Gornjepoljskog vira gdje je još jedan zaštićeni predio nikšićke opštine, piše Dan.
Estavela u Gornjepoljskom viru, koja se smatra najjače izraženom i na najvećoj apsolutnoj visini (628 metara) u Crnoj Gori i na području Dinarida, umjesto prave zaštite dobila je „zaštitu” od smeća.
Razni otpad deponovan je na njenom obodu, uprkos znaku koji je postavljen prije nekoliko godina da je tu zabranjeno odlaganje smeća. Na divljoj deponiji koju je ekipa „Dana” obišla ponajviše je otpada iz, najvjerovatnije, okolnih domaćinstava, kao i dijelova od starih vozila.
Društvo mladih ekologa Nikšića (DMEN) kroz jedan od svojih ekoloških projekata prije šest godina pokušalo je da uredi prostor oko Estavele, koja je prirodni fenomen, dragulj koji bi, da ima volje, postao turistička atrakcija. Mladi ekolozi su više puta čistili lokalitet od smeća i korova, a postavili su i mobilijar koji su nesavjesni posjetioci oštetili. Estavela kada je visok vodostaj funkcioniše kao vir, a u sušnom periodu ponire. Njen prečnik je 94 metra, a dubina više od 90 metara. Gornjepoljski vir od 2014. godine zaštićeno je područje u kategoriji „Spomenik prirode”, što podrazumijeva obavezno očuvanje tog prirodnog fenomena.
Foto: Dan

