Noć vještica ili „Halloween“, kako ga Amerikanci zovu, proslavlja se svakog 31. oktobra, a ključni momenti uključuju maskiranje, sakupljanje slatkiša od vrata do vrata i dubljenje bundeva.
Najmlađima je ovaj dan jedan od omiljenih jer se u vrtićima uglavnom organizuju maskenbali i razne aktivnosti u susret ovom danu, a ni roditeljima ne manjka euforije i zabave u „zastrašujućoj“ noći, jer su često pozvani na večernje događaje “pod maskama” koji su veoma zanimljivog karaktera.
Počevši od irske tradicije, Noć vještica je postala nacionalno priznat festival u Americi. Više od 150 miliona ljudi u Sjedinjenim Američkim Državama učestvuje na proslavama „Halloween“-a.
Jedno od objašnjenja zbog čega se obilježava Noć vještica kaže da su još Kelti smatrali kako je 1. novembar zapravo početak nove kalendarske godine, pa su proslavu noć ranije posvećivali bogu Sunca i gospodaru smrti. Vjerovali su takođe da u noći između 31. oktobra i 1. novembra mrtvi izlaze iz svojih grobova i obilaze mjesta gdje su živjeli na ovom svijetu, dok živi tada, u strahu od njih, prave buku kako bi ih otjerali bojeći se susreta sa njima.
Rimljani su takođe dali značaj ovoj noći, smatrajući je zimskim mračnim periodom godine. Oni su u ovoj noći gasili vatre u ognjištima i vjerovali da mrtvi dolaze na ovaj svijet, pa su različito povrće, koje su prethodno izdubili, ostavljali na svojim kućnim vratima kako bi otjerali umrle. Sada je to najčešće bundeva, što je veći dio svijeta prihvatio od Amerikanaca.