Nikšićki Metalac radi punom parom
U nikšićkoj fabrici Metalac, koju je češka kompanija Termoherm kupila u julu prošle godine, trenutno se radi punom parom.
Prema riječima izvršnog direktora Živorada Krsmanovića, posla ima dovoljno, a trenutno je uposleno skoro 100 radnika.
Po prvi put poslije dužeg vremena ispred nikšićke fabrike primjećuje se veliki broj parkiranih automobila radnika koji su došli na posao. Taj prizor zamijenio je onaj na koji je javnost bila naviknuta, obustava proizvodnje, radnički protesti, nezadovoljstvo…
Proizvodnja je zvanično počela u novembru 2016. godine i do danas su svi pogoni u funkciji.
“Prva tri mjeseca smo sređivali dvorište, priključivali struju, uveli internet i sve što je bilo neophodno. Proizvidnja je počela oko novembra i do današnjeg dana broj radnika se povećavao, ugovore smo realizovali, neke 100 posto, neke manjim procentom. U svakom slučaju imamo dosta posla, i sve što smo imali realizovali smo”, kazao je za DN Krsmanović.
Prema njegovim riječima, na samom početku bilo je uposleno oko 40 radnika, sada ih je ima blizu 100, a u narednih nekoliko mjeseci broj će se povećati na 120, što je optimum za funkcionisanje fabrike.
“Povećan je broj radnika koji imaju ugovor za stalno, a uposlili smo i 15 diplomiranih inženjera i ekonomista. Plate se isplaćuju na vrijeme i kreću od 400 do 800 eura, zavisnosti od strukture. Imamo fin kadar, 70 odsto zaposlenih su bivši radnici, a tridesetak posto su novi ljudi iz Crne Gore. Jedino strano lice ovdje sam ja, jer sam iz Srbije. Nemam želju da se bilo ko miješa, ovdašnji ljudi će da vode firmu i pomažu, tako da je to neki odgovor za kadrovsku politku”, pojašnjava Krsmanović.
Kako je objasnio, protesti i nezadovoljstvo radnika su prošlost, jer su regulisani svi sporovi, pa čak i oni sa bivšim zaposlenima.
Do januara prošle godine isplaćeno je preko 800.000 eura zaostalih obaveza, a isplaćeni su i nasljednici radnika koji su preminuli. Sada su potpisani novi ugovori koji se adekvatno realizuju.
“Imali smo jedan veliki, generalni ugovor za Ugljevik, prefabrikacija elektro filtera. To smo odradili sa 95 posto, jos nekih stotonjak tona je ostalo, nekih desetak šlepera da izađe u narednih 15 dana, i taj posao smo realizvovali uspješno. Usput smo imali još manje ugovore sa Pivarom Trebjesa, imamo tri ugovora koja su realizovana, nekoliko pumpi i radimo jednu halu u Nikšiću. Imamo ugovore za jednu halu u Češkoj, ali kao mali kolektiv radimo ad hok, trudićemo se svim silama da nastavimo ovo ugovora što imamo. Metalac je toliko sposoban da sa nikakvim ulaganjem, odnosno samo sa samoorganizacijom poveća produktivnost za 200 posto. Ima poslova i najteži period je za nama”, pojašnjava Krsmanović.
Cilj kompanije, ističe Krsmanović, jeste da se vrati staro tržište.
“Prošle godine imali smo havariju grijanja pa planiramo u narednom periodu da i to regulišemo. U naredne dvije nedjelje imaćemo sertifikate, što nam daje mogućnost da radimo u cijelom svijetu vezano za konstrukcije, rezervoare, cjevovode i slično. Već su dolazili ljudi iz dvije, tri kompanije, među kojima i Micubiši Hitači, jedna od dvije najjače kuće u svijetu koje se bave energetikom. Grijeh je da nemaju svi koristi od ove fabrike, država, radnici, vlasnik”, kaže Krsmanović.
Stanje opreme u fabrici, kako tvrdi Krsmanović, dosta je dobro, iako je bilo i dosta ulaganja.
“Ako imate viljuškara, na primjer, ali dotrajale su gume i nijesu postojali akumulatori, kupite djelove i bude ispravan. Onda dođe neko ko daje sertifikat pa kaže da nijesu kočnice u redu i tako imate novu popravku i nova ulaganja. Negdje 90 posto mašina su u radnom i ispravnom stanju, a neke nijesu ekspoatisane ni jedan posto, a povećanjem njihove ekspoatacije doći ćemo u situaciju da možda treba još nešto doraditi. Imamo video nadzor spoljni i unutrašnji. Na svakom mjestu u hali imate mogućnost da sa kompjutera mašinama upravljate iz kancelarije. Modernizovali smo se”, zaključuje Krsmanović, dodajući da za normalno funkcionisanje fabrike jedino predstavlja problem privremen, ali nenajavljen nestanak električne energije.

