Nikšićki Gimnazijalci proslavili 40 godina mature

Generacija maturanata nikšićke gimnazije školske 1975 /76. godine, u subotu je proslavila 40 godina od završetka mature, piše ,,Dan”.

Od 280 maturanata iz te 1976. godine ovog puta, ispred OŠ „Olga Golović” gdje je nekada bila gimnazija, okupilo se svega njih 70 da obnove i osvježe uspomene na davno prošle dane, kao i na drugarstvo i prijateljstvo stečeno tokom školovanja.

Muzički urednik Radio televizije Nikšić Slobodan Bobo Dobrilović kaže da su se i proteklih godina okupljali ali u znatno manjem broju jer susreti nijesu bili organizovani na većem nivou.

,,Postojao je dogovor određene grupe ljudi iz generacije, nas dvadesetak, da se okupljamo svake poslednje subote u maju na istom ovom mjestu. Ipak, danas je poseban dan. Neki od nas poslije četiri decenije prvi put su se sreli. Osmijeh, topli stisak ruke i bratski zagrljaj pokazao je da je to ona ljubav, prava iskrena koju smo gajili jedni prema drugima. Iako smo već zašli duboko u šestu deceniju i nemamo naviku korišćenja društvenih mreža, neki od nas su se preko djece poslednjih godina povezali i na taj način. To nam je i olakšalo prepoznavanje prilikom današnjeg susreta”, kazao je Dobrilović.

Mašinski inženjer Milun Papić kaže da je na ovaj susret doputovao iz Novog Sada.

,,Sastajali smo se i ranije, zaista, u znatno manjem broju. To nije bila praksa poslednjih dvije godine. U nekim momentima izgleda kao da je vrijeme stalo, ali ako se sa nekima sretnete nakon pet godina to više nije tako. Naročito to pravilo ne važi u situaciji kada neke od svojih školskih drugova vidite tek nakon četiri decenije”, kazao je Papić.

Zorica Radunović Kompare, na proslavu je doputovala iz Ljubljane.

,,Nakon 38. godina ponovo sam u Nikšiću. Jako sam uzbuđena. Osjećaj je predivan. Nikšić se mnogo izgradio. Imao je ranije širinu, koja je sada popunjena novoizgrađenim objektima. Nekako se i ne snalazim u ovoj sredini. Jedva čekam razgovore, razmjenu iskustava. Mnogi su se promijenili. Bili smo lijepi i mladi. Ostarili smo, iako smo sada u dobrim godina vrijeme je učinilo svoje i ispisalo nam bore na licima, ali uspomene traju”, kazala je Zorica Radunović Kompare.

Branko Backović, kaže da su se promijenili, pozaboravljali, ostarili…

,,Prvi put sam nakon četiri decenije danas vidio Zoricu Radunović. Istini za volju mnoge sam sretao, ali se nijesmo puno družili. Moram reći da je ovo jedna sjajna generacija, jer je čak 60 odsto njih završilo fakultete. Uspješni su u raznim sferama života, rada i stvaralaštvu”, naglasio je Backović, podsjetivši da osim zadovoljstva zbog susreta postoji i žal za onima iz generacije koji nijesu među živima.

D.D.

One thought on “Nikšićki Gimnazijalci proslavili 40 godina mature

  • anica vladisavljev

    volela bih da mi se javi Milun Papic ,drug iz studentskih dana.Rado ga se secam po DOBRU ..posle toliko decenija….Ancha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *