Istraživanje u okviru projekta: ,,RE zajednica: zdravstvo, obrazovanje, zapošljavanje i socijalna prava”, koji impementiraju Centar za istraživačko novinarstvo Crne Gore (CIN-CG)i Centar za romske inicijative Nikšić (CRNK), ukazuje da je RE populacija još uvijek u deficitu kako po pitanju pružanja zdravstvenih usluga, tako i na polju obrazovanja, zapošljavanja i socijalnih prava, jer se još uvijek nijesu definisali konkretni okviri pružanja podrške manjinskoj populaciji u Crnoj Gori, koji se moraju poštovati u navedenim segmentima.

Na polju obrazovanja podaci ukazuju na potrebu da se dodatno obrazovanje učini dostupnim romskoj i egipćanskoj djeci i mladima. Na polju predškolskog obrazovanja prepoznaje se potreba zapošljavanja romskih i egipćanskih asistenata u vrtićima, kao i ponuda alternativne podrške u učenju jezika i rješavanje problema prevoza. Na nivou osnovne škole treba podići nivo znanja koje se dobija na kraju osnovnog obrazovanja, prepoznata je potreb za pružanjem dodatne podrške u učenju i podrške prevazilaženju problema nedostatka adekvatnog prostora za učenje.

Na polju zapošljavanja identifikovano je da je ženama teško naći zaposlenje. Uglavnom se nude poslovi čistačice, sobarice i slično. Jednu od glavnih prepreka predstavlja nedostatak formalnog i neformalnog obrazovanja.
“Programi podrške koje nudi država nijesu adekvatni i nijesu dovoljno prilagođeni realnosti romskih i egipćanskih žena u Nikšiću”, navodi se u izvještaju istraživanja.

Na polju zdravstvene zaštite identifikovano je da nepotpuna i nedostajuća dokumentacija predstavlja prepreku u obezbjeđivanju prava na zdravstvenu zaštitu i da se preventivni pregledi organizuju putem nevladinih organizacija i medijatora, dok se rijetko (ili uopšte ne) ide samostalno kod ljekara radi preventivnih pregleda.

Na polju socijalnog i porodičnog života identifikovan je problem ugovorenih brakova. O značenju braka i emotivne veze ne razgovara se u porodici, ali se djeci šalju neke opšte poruke.
“Reakcije zajednice na rani brak donekle su se promijenile, ali je potrebno organizovati stalne razgovore sa djevojčicama u periodu ulaska u adolescenciju kako bi im se objasnilo zaljubljivanje i kako bi se na uzrastu prilagođen način razgovaralo o dječjim brakovima i njihovim posljedicama”, navodi se u izvještaju istraživanja.

Drugi identifikovan problem je prisutnost nasilja u porodici. Nasilnik je obično muškarac ‒ otac, muž ili brat, a nasilje u porodici povezuju se sa problemima koje nasilnik ima sa zavisnošću od alkohola. Pominje se i potreba za programima za razvoj roditeljskih kompetencija kao vidom prevencije nasilja nad djecom.
U izvještaju se nagovještava da na teritoriji opštine Nikšić nedostaju servisi podrške za djecu žrtve porodičnog nasilja.

Navedeni podaci su dobijeni istraživanjem koje je realizovano u proteklih šest mjeseci na teritoriji opštine Nikšić, a cjelokupan projekat pod nazivom ,,Pristup zdravstvenim uslugama, obrazovanju, tržištu rada i socijalnim pravima Romkinja i Egipćanki u Bijelom Polju, Nikšiću i Podgorici” finansirala je Evropska unija, kofinansiralo Ministarstvo javne uprave, a sproveo Centar za monitoring i istraživanja (CeM).