klinički centar

Klinički centar Crne Gore je nakon više dopisa CdM-a odgovorio na dio pitanja. Potvrdili su da se liječenju nalazi devet pacijenati van Covid centra.

“U Kliničkom centru Crne Gore KCCG trenutno se nalaze na bolničkom liječenju 102 pacijenta koja su inficirana koronavirusom, od kojih je njih 50 životno ugroženo. U Covid centru liječe se 93 pacijenta, dok je njih devet u drugim klinikama i to: u Institutu za onkologiju, Institutu za bolesti djece i Klinici za neurologiju po jedan, Centru za kardiohirurgiju dva i Klinici za ortopediju i traumatologiju četiri pacijenta”, saopšteno je CdM-u iz Kliničkog centra na čijem čelu je Ljiljana Radulović.
Naglašavaju da su od pojave epidemije, pored Covid odjeljenja, odnosno, opredijeljenih 120 postelja, u svim klinikama dodatno opredijeljene izolacione sobe sa određenim brojem postelja za pacijente koji se liječe u tim klinikama a koji su pozitivni i na koronavirus.
Takođe, naglašavaju da je potreba za broj postelja za pacijente inficirane koronavirusom promjenljiva kategorija te samim tim, ukoliko bude bilo potrebno KCCG će proširiti sadašnje kapacitete i sve učiniti da stanovništu obezbijedi visoko kvalitetnu zdravstvenu uslugu.
“Spremni smo da na svim klinikama, dakle i na Hemodijalizi, i na Hirurgiji, Ortopediji, Kardiologiji, Onkologiji, itd. obezbijedimo visokokvalitetno liječenje pacijenata inficiranih koronavirusom. Građanima poručujemo da ni u jednom trenutku ne treba da brinu jer smo spremni da im obezbijedimo kvalitetnu zdravstvenu uslugu. Od građana isvih subjekata u društvu očekujemo saradnju a posebno poštovanje preventivnih epidemioloških mjera”, kažu u KCCG za CdM.
Dodaju da u Klinici za ortopediju i traumatologiju u jednom period liječeno devet pacijenata koji su pored ortopedske patologije bili pozitivni i na koronavirus.
“Što se tiče pacijenata koji su na hroničnom programu dijalize, nije novost da su pojedini i ranije bili pozitivni na koronavirus i svi su uspješno dijalizirani uz poštovanje epidemioloških mjera. U konretnmom slučaju pacijenti pripadaju tkz dnevnoj bolnici jer od kuće dolaze da obave dijalizu i nakon toga se opet vrate kući ukolko nije došlo do pogoršanja zdravstvenog stanja koje bi zahtijevalo bolnički tretman”, navode u najvećoj zdravstvenoj ustanovi.
Napominju kako je koronavirus “ušao u KCCG 16. marta 2020. godine” i od tada, kako dodaju, ova ustanova sa maksimalnom posvećenošću zbrinjava i ove veoma zahtjevne pacijente. U KCCG se liječe pacijenti sa najkompleksnijim stanjima iz svih oblasti medicine, te i oboljeli od zaraznih bolesti.
“Podsjećamo da je KCCG od početka epidemije Covid bolnica i da su jasno definisani protokoli liječenja svihpacijenata, pa samim tim i onih koji su primarnohospitalizovani zbog COVID-19 infekcije, kao i onih koji suhopitalizovani zbog drugih zdravstvenih problema. U tom smislu, pored odjeljenja koja zbrinjavaju oboljele od COVID-19 infekcije, svaka organizaciona jedinica opredijelila je izolacione sobe za pacijente koji, pored svoje osnovne bolesti, zbog koje zahtijevaju bolnički tretman, budu pozitivni i na koronavirus”, navode u KCCG.
Ističu da je od početka epidemije u svim klinikama liječenoje preko 210 pacijenata koji su hospitalizovani zbog drugih zdravstvenih problema, a zahtijevali su bolnički tretman i imali pozitivan nalaz na SARS-COV 2 virus.
“Koristimo priliku da apelujemo na medije da ne pišu senzacionalističke tekstove i na taj način, mišljenja smo, uznemiravaju javnost i dodatno opterećuju zdravstvene ustanove i veoma iscrpljeno medicinsko osoblje. Naš prioritet je kvalitetno i bezbjedno zbrinjavanje svih pacijenata a od medija očekujemo profesionalan i partnerski odnos. Posebno naglašavamo da informacije koje su u posjedu KCCG saopštavamo u skladu sa zakonima države Crne Gore poštujući privatnost naših pacijenata i zaposlenih”, zaključuju u KCCG u izjavi za CdM.
Izvor: CDM