MPNKS je povodom obilježavanja međunarodnog jubileja 18. Aprila – Dan ICCOMOS-A, čija je ovogodišnja tema Kulturna baština i klimatske promjene, u multimedijalnoj sali – resora kulture na Cetinju predstavilo izložbu “Stećci – srednjevjekovni nadgrobni spomenici”, kojom je širu javnost podsjetilo na rezultate zajedničkih napora u projektu „Nominacija stećaka – srednjevjekovnih nadgrobnih spomenika za upis na Listu svjetske kulturne baštine UNESCO“, koje su kao zajedničko dobro četiri države Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Srbije i Hrvatske, od 2016. godine upisane na UNESCO Listu svjetske baštine.
Prezentovani lokaliteti sa stećcima, Grčko groblje i Bare Žugića u Žabljaku i Grčko groblje u Plužinama, kao dio jednog kulturnog dobra četiri države (Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Republika Srbija i Republika Hrvatska) koji su takođe predstavljeni ovom izložbom kao zajedničko nasljeđe 4 države, prezentuje univerzalnu vrijednost i autentičnost koju je iznjedrio stvaralački duh ovog dijela Balkana u srednjem vijeku.
Svojevrsni kulturološki fenomen stećaka, kao dijela univerzalnih vrijednosti svjetske kulturne baštine danas je pred velikim izazovom i kada je u pitanju uticaj klimatskih promjena. Zato je od posebnog značaja ova tema kada je u pitanju njihova pravilna zaštita i očuvanje.
Takođe, u okviru obilježavanja ovog međunarodnog jubileja, a kao rezultat saradnje MPNKS i JU Narodni muzej Crne Gore biće prikazan i dokumentarni film na temu Klimatske promjene i kulturna baština Crne Gore – studija slučaja STEĆCI – kojim će biti predstavljeni najreprezenativniji primjerci stećaka sa teritorije Crne Gore, kao jedinstvena pojava u srednjevjekovnoj evropskoj umjetničkoj i arheološkoj baštini, po svom bogatstvu u tipologiji, brojnosti, umjetničkom izrazu, natpisima, ali i kontekstu njihovog nastanka.
Ovu multimedijalnu prezentaciju pripremio je ekspertski tim MPNKS (Dobrila Vlahović, MSC. Arch konzervator restaurator/koordinator za resor kulture, Milica Martić, dipl. etnolog načečnica u Direktoratu za kulturnu baštinu i razvoj u oblasti kulturne baštine) i JU Narodni Muzej CG (Goran Pajović dipl. arheolog).
Međunarodni dan spomenika i spomeničkih lokaliteta se slavi u cijelom svijetu, kako bi se uticalo na jačanje svijesti o raznovrsnosti i kulturnog nasljeđa i o nastojanjima koja su neophodna da bi se ono zaštitilo i sačuvalo za buduće generacije, te ukazalo na njegove vrijednosti i ranjivost.
Već nekoliko godina, ICOMOS predlaže određenu temu koja se na ovaj dan promoviše i koja reprezentuje jednu od višestrukih dimenzija kulturnog nasljeđa, kako bi se skrenula pažnja na njegov značaj u cijelom svijetu, te na njegovu specifičnost i raznolikost. Ovogodišnja tema je Kulturna baština i klimatske promjene
Obilježavajući ovaj dan, Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta pridružuje se planetarnoj misiji i postaje dio nje.
Prezentacija je dostupna za javnost od 18. aprila – 18. maja 2022. godine.
MPNKS poziva javnost, posebno školsku populaciju da je posjete u prostorijama Resora kulture na Cetinju, ulica Njegoševa.