Montefarm apeluje na korisnike pelena za slabo pokretnu i nepokretnu djecu i odrasle da ne stvaraju zalihe jer time izazivaju vještačke nestašice i otežavaju racionalnu distribuciju ovog medicinskog pomagala, saopšteno je iz te kuće u reagovanju na navode medija o nestašici pelena.

Montefarm, kako navode, iz godine u godinu bilježi sve veću potražnju, a samim tim i potrošnju pelena za odrasle i djecu.
“U 2019. iz našeg skladišta pacijentima je isporučeno 72.638 pakovanja, u vrijednosti od 605.296 eura. Zatim, u toku 2020. godine isporučeno je 84.448 pakovanja vrijednosti od 708.884 eura.
Trend rasta potrošnje bilježimo i u ovoj 2021. godini”, navodi se u saopštenju.
Tender za nabavku ovih pomagala na godišnjem nivou izostao je u tekućoj godini zbog, kako su kazali, svima već poznatog načina finansiranja.
“Nakon što su se stekli uslovi raspisan je, potom i završen, tender za nabavku pelena za period do kraja 2021. godine. U međuvremenu, od 20. jula do 1. dvgusta, za 10 dana jula, Montefarm je distribuirao pacijentima ukupno 3.186 pakovanja , vrijednosti 26. 234 eura”, naveli su u saopštenju.
Upravo u navedenom periodu ponovo su, kako navode, dobili pritužbe o nedovoljnim količinama i nemogućnošću realizovanja prepisanih recepata.
“Konsultujući naše farmaceute, došli smo do saznanja da su pojedini pacijenti imali po 4 prepisana recepta, na kojima je bila količina od 2 pakovanja (60 komada) i insistirali na realizaciji istih. Na osnovu ovih podataka, pojedini pacijenti su stvorili zalihe, tj.podizali po 240 komada po osobi i na taj način uskratili druge, kojima su pelene jednako potrebne”, navodi se u saopštenju.
Iz Montefarma navode da njihove kolege i koleginice bezuspješno u mnogim slučajevima, pokušavaju pacijentima da objasne da im se ne može izdati na recept više od onoga što su mjesečne potrebe, a što je jasno regulisano Pravilnikom o propisivanju i izdavanju ljekova i medicinskih sredstava.
“Takođe, ovom prilikom želimo da uvjerimo građane da u potpunosti razumijemo njihovu potrebu da obezbijede ljekovima i medicinskim pomagalima članove svojih porodica kojima je neophodna
24-časovna njega i njihove strahove od eventualnih zastoja u nabavci istih. Ono što je bitno naglasiti je mogućnost da u takvim situacijama imaju pravo na refundaciju troškova pelena od strane Fonda za zdravstveno osiguranje”, navodi se u saopštenju.