mladi niksicaPKCG: Neophodno iskoristiti domaći potencijal

Prerađivači hrane imaće priliku da započnu ili naprijede preradu poljoprivrednih proizvoda kroz javni poziv IPARD like 2.3, a više informacija mogu dobiti sjutra, u periodu od 14 do 16 časova u Inovaciono preduzetničkom centru Tehnopolis, od predstavnika Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja. 
Riječ je o javnom pozivu za bespovratnu pomoć, u okviru kojeg će aplikantima biti na raspolaganju miliona eura podrške. Minimalna vrijednost investicije koja se podržava kroz projekat IPARD like 2.3 iznosi 12.000 eura (iznos bez PDV), dok je maksimalna 125.000 eura (iznos bez PDV). Bespovratna podrška iznosi 50 odsto prihvatljive investicije, za sve oblasti investiranja.
“Subjekti u poslovanju hranom, odnosno prerađivači i kroz ovaj javni poziv – IPARD like 2.3 imaće mogućnost da započnu ili unaprijede preradu poljoprivrednih proizvoda. Unapređenje se odnosi prvenstveno na usaglašavanje sa standardima bezbjednosti hrane, u cilju povećanja konkurentnosti domaćih proizvođača hrane”, objasnili su organizatori.
Cilj podrške je, kako su objasnili, jačanje subjekata u poslovanju hranom životinjskog i biljnog porijekla i dostizanje nacionalnih i EU standarda, kroz podizanje nivoa higijenske i zdravstvene ispravnosti hrane.
Kroz ovaj Javni poziv biće podržani sektor hrane životinjskog porjekla, sektor hrane biljnog porijekla i gljiva, kao i klanice na poljoprivrednim gazdinstvima.
Sredstva za projekat IPARD like 2 obezbijeđena su iz pretpristupnih fondova Evropske unije, kao i nacionalnih sredstava. Ukupna vrijednost projekta je 6,2 miliona eura, od čega je 4,7 miliona eura grant EU, a 1,6 miliona eura nacionalna kontribucija. Projekat se implementira prema procedurama Svjetske banke.

Svi zainteresovani za apliciranje na novi poziv, o uslovima i načinu apliciranja, kao i vrstama prihvatljivih investicija, mogu se informisati iz javnog poziva koji se nalazi na sajtu Ministarstva poljoprivrede http://www.mpr.gov.me/ministarstvo, i u komunikaciji sa zaposlenima u Direktoratu za IPARD plaćanje (tel. 020 672 007).