Ključaće u Nikšiću – najavljen dolazak 500 navijača Beitara

Bez sumnje su fudbaleri i stručni štab Sutjeske zaslužili krcate tribine stadiona kraj Bistrice u četvrtak (20:30h) kada Nikšićani izađu na megdan šestostrukom prvaku Izraela – Beitaru iz Jerusalima.

Poslije herojske pobjede i eliminacije Dinama iz Bresta, nema sumnje da se u timu Milije Savovića optimizam ulio u svaki ugao svlačionice i stvara snažan timski duh pred novi izazov u 2. kolu kvalifikacija za Ligu Konferencija.

Sigurno će prštati na terenu, a vatreno će biti i na tribinama nikšićkog stadiona. Vojvode, kao najorganizovanija navijačka grupa u Crnoj Gori učiniće sve da svoje ljubimce poguraju ka još jednom velikom evropskom rezultatu, ali podrška neće nedostajati ni gostima – iz Izraela je stigla potražnja za 500 karata!

A, među navijačima postoji i grupa “La Familija” – u Izraelu poznata kao najbrojnija, a širom Evrope kao ozloglašena. Pristalice Beitara postale su izrazito kontroverzni politički simbol u tamošnjoj fudbalskoj kulturi, pa je tako velikan iz Jerusalima jedini izraelski klub koji nikada nije potpisao ugovor sa arapskim igračem. Navijači su etiketirani kao rasistička grupa zbog slogana “Smrt Arapima”.

Iako su za klub nastupali pojedini fudbaleri islamske vjeroispovijesti isti se nijesu mnogo zadržavali zbog pritiska navijača i učestalih rasističkih parola: “Beitar – uvijek čist”, jedna je od brojnih…

Beitar je kao klub osnovan 1936. godine, dok “La Familija” postoji od 2004. i javna je tajna da ima podršku brojnih desničarskih političkih struktura u zemlji.

“Ponosni su što su rasisti. Za njih je to nešto uzvišeno”, svojevremeno je pisao Washington Post.

Nakon finala nacionalnog Kupa 2023. godine Fudbalski savez Izraela bio je primoran da sankcioniše Beitar izbacivanjem iz Evrope na godinu dana i sa 18 hiljada eura uz tri oduzeta boda na startu nove sezone! Uprkos ubjedljivom trijumfu 3:0 nad Makabijem iz Netanje…

Navijači su tokom ceremonije dodjele medalja i pehara, na kojoj je prisustvovao (i dalje aktuelni) predsjednik države Isak Hercog masovno utrčali na teren, a takvo kršenje protokola ugrozilo je bezbjednost visokog izraelskog državnika, zbog čega je hitno evakuisan sa stadiona, na kom su se pristalice Beitara “istakle” i bacanjem baklji i raznoraznih predmeta na travu tokom meča.

Država je u nekoliko navrata pokušavala da suzbije uticaj “La Familije”, ali je pitanje koliko je u tome uspjela s obzirom da su pristalice pomenute grupe nedavno došle ispred jedne bolnice u Jerusalimu i protestovale nakon što su čuli glasinu da su u tom objektu smješteni ranjeni pripadnici Hamasa.

Koliko je ponašanje ovih navijača ekstremno dovoljno govori i slučaj iz 2019. godine kada su maltretirali svog fudbalera iz Nigera, Alija Muhameda, inače hrišćanina. Tražili su od njega da promijeni ime jer “zvuči kao muslimansko”.

UEFA se, kao i svaka sportska organizacija žestoko protivi i bori protiv rasizma, pa vjerujemo da ćemo nakon dvomeča Sutjeske i Beitara pričati samo o dobrom fudbal. I, po mogućnosti, prolasku Nikšićana u 3. kolo kvalifikacija za Ligu Konferencija.