Dolazi vrijeme odmora i morskih uživanja. Međutim, kako sunce svakog ljeta sve jače peče, UV indeksi imaju veće vrijednosti i neophodno je da upozorimo na umjreno izlaganje suncu. Donosimo vam par savjeta za tretiranje neželjenih opekotina od sunca.
Prevencija i pažnja
Ima ljudi koji mogu cijelog dana da budu na plaži bez suncobrana, ima onih koji na planini prepješače kilometre bez kape i naočara. Postoje i takvi, manje osjetljivi tipovi kože. Da li svi brinemo o koži na pravi način?
Dermatolozi kažu da koža izgori na suncu i postaje crvena već u roku od jednog sata, a opekotine nastavljaju da bole jedan do tri naredna dana. Polazeći od ove tvrdnje, vremenski okvir za zdravo sunčanje zavisi od nekoliko stvari: mora se imati na umu koliko su opekotine od sunca ozbiljan problem; trebalo bi napraviti listu mogućih tretmana kože; obično vam treba tri do pet dana odmora zbog blage opekotine od sunca i do nedelju dana za oporavak od onih manjih, umjerenih opekotina.
Teška opekotina je druga priča, simptomi mogu da potraju do dvije nedelje, taman da vam upropaste odmor. I u ovom slučaju obavezno posjetite ljekara. Dakle, razlikujte crvenilo kože od plikova ispunjenih tečnošću, velika je razlika u stepenu opekotina.
Koji su simptomi opekotina?
Nije na odmet ponoviti, mada ovo već znamo: ako osjetite da vas trese groznica ili da ste dehidrirani veći dio dana i/ili se pojave mjehurići na koži pa osjetite da vam treba ljekarski pregled. Povraćanje, glavobolja i nesvjestica su simptomi koji se mogu javiti i 10 sati nakon sunčanja. Tada je najbolje otići u hladovinu i popiti neki hladan napitak. Sve su ovo simptomi na koje morate obratiti pažnju kad ste na otvorenom. Čak i ako nema sunca pa se šetate u hladovini, ipak se namažite nekom zaštitnom kremom. Sunce više nije tako bezazleno.
Šta da radimo ako smo izgoreli na suncu?
Može zvučati jednostavno kao prva pomoć, ali stručnjaci za njegu kože kažu da obična hladna voda pomaže da nestane onaj grozni osjećaj pečenja i smanjuje ozbiljnost opekotina.
Takođe – najbolje je izbjegavati korištenje bilo kog sapuna i pranja tijela, jer on može dodatno iritirati vašu već nadraženu i osjetljivu kožu. Ako je moguće, neka se koža suši na vazduhu. Ako morate koristiti peškir, lagano tapkajte, nemojte trljati po koži, kako biste izbjegli dalje neprijatnosti. Nakon što kožu osušite, zamotajte nekoliko kockica leda u mokri peškir koji ste pokvasili u čaj od kamilice i lagano ga pritisnite na zahvaćeno područje. Držite tako 15 do 20 minuta i tako ćete sigurno ublažiti nelagodu i smanjiti toplotni faktor.
Koji su proizvodi najbolji za njegu kože od opekotina?
Slana voda šteti, losioni mogu da peku i da peckaju, koža će svrbjeti. Ono što možete učinite za vašu opečenu kožu je da umjesto hidratantne kreme za lice i tijelo koristite one sa alojom. Bilo da se odlučite za aloja vera gel, kremu ili sprej, analize su pokazale da umirujući sastojak pomaže hidratizaciji i hladi kožu. Proizvodi od aloje vere su odlično rješenje zato što aloja regeneriše oštećene ćelije, umiruje i čini kožu mekom. Aloja se može koristiti svježa, tako što se list zasiječe po sredini i direktno namaže na oštećeni dio kože.
Vitamin C ima antioksidacijska svojstva koja potiču od askorbinske kiseline i on igra veliku ulogu u sintezi kolagena, antioksidans štiti kožu od slobodnih radikala iz UV zračenja. Vitamin C štiti i DNK od oštećenja uzrokovanih UV zračenjem. Uzimanje vitamina C oralno, kao i primjena vitamina C na samoj koži (kao sastavni dio krema ili losiona) može smanjiti komplikacije od opekotina od sunca.
Vitamin E je veoma važan u preparatima za liječenje opekotina. Ulje vitamina E se uglavnom prodaje u obliku gel-kapsula. Kapsula se lako polomi i ulje iscijedi na zahvaćeno područje kože i nježno se utrlja u kožu. Takođe, vitamin E se može unijeti i oralno, tako unijet u organizam vitamin E smanjuje upale. Preporučena doza je pet kapsula dnevno jedan do dva dana. Ovaj vitamin prvenstveno štiti ćelije kože od štetnog dejstva sunca i održava elastičnost kože.
Lokalna primjena vitamina A ojačava elastična elastinska vlakna, pospešuje strukturalni kolagen, povećava nivo hijaluronske kiseline u koži i ubrzava epitalizaciju oštećene kože. Ublažava tamnu pigmentaciju kože i najbolji je lijek za akne i seboroični dermatitis. Retinoidi su zapravo jedino što možete staviti na kožu, a da zaista djeluje na kožu koju je sunce opeklo i jedini odgovoran za glatku kožu sa manje bora. Ovaj antioksidant neophodan za pravilno formiranje epiderma.
Riblja mast ili riblje ulje ima jedinstvene osobine među uljima, bogato je masnim kiselinama omega 3 tipa i vitaminima A i D u aktivnom obliku koji su hranljivi za kožu.
Pantenol se u tijelu pretvara u pantotensku kiselinu koja stimuliše regeneraciju sluznice i kože, normalizuje metaboličke procese na ćelijskom nivou, povećava čvrstoću kolagenih vlakana. Pantenol se proizvodi u obliku masti, losiona i sprejeva.
Cink oksid djeluje protivupalno. Pomaže zarastanju opekotina i kod epitelizacije kože. Nakon nekoliko dana posle oporavka kože, ona počinje da se peruta i otpada. Ne ljuštite te delove kože, pustite da se epiderm sam obnovi.
Postoje li dobri kućni ljekovi za opekotine?
Postoje. Spomenimo jogurt, odličan je kao prva pomoć kod crvenila kože posle sunčanja. Nanosi se u obliku maske i ispira mlakom vodom. Mliječne kiseline iz njega smiruju upaljenu kožu.
Vrećice crnog čaja ili čaja od kamilice
Potopite vrećice crnog čaja u vruću vodu i ostavite da se čaj ohladi, a zatim stavite vrećice čaja direktno na opekotine. Tanini u čaju su prirodni astringenti (skupljaju, zatežu kožu) i dokazano je da mogu pomoći u liječenju od opekotina i spriječiti infekciju.
Kupka sa sodom bikarbonom
Jednostavno otopite 100 g sode bikarbone i natapajte izgorelu kožu od sunca, dovoljno je 15 minuta da biste postigli antiflamatorni efekat.
Umirujući rastvor zobene kaše
Zobena kaša nije samo dobra za doručak – veoma je korisna za kožu i odlično je hidrira.
Za najbolje rezultat samo prelijte vodu preko cjediljke u kojoj je zobena kaša i iscijedite tečnost u neku čašu. Krpu natopite tim rastvorom i natapkajte opekotine.
Ulje od nevena
Neven ima antiupalno i analgetsko dejstvo i odličan je narodni lijek kod zarastanja kože. Možete mazati ulje od nevena ili napravite kupku od sušenog cvijeta nevena.
Još nekoliko savjeta za brži proces ozdravljenja
Nekoliko dana morate koristiti neki od ovih umirujućih proizvoda za njegu kože. Ali postoji nekoliko drugih stvari koje možete učiniti da biste ubrzali proces ozdravljenja:
Ne idite na sunce, jer dodatno izlaganje suncu pogoršava vaše opekline.
Pijte puno vode. Produženo izlaganje suncu uzrokuje dehidraciju.
Unosite hranu bogatu likopenom (pigment i fitohemikalija koji se nalazi u paradajzu i lubenici) koji odlično štiti kožu od UV-zračenja. Takođe, odličan je i antioksidans resveratrol, koji se nalazi u crnom i crvenom grožđu. Ostale korisne hranjive suspstance uključuju omega-3 masne kiseline i astaksantin. Astaksantin je antioksidans koji se nalazi u određenim vrstama algi, ali ga možete unijeti u organizam ako se hranite lososom i škampima.
Nosite odjeću koja koži prija, kao što je lagani pamuk ili lan. Izbjegavajte tkanine koje su hrapave, sintetičke ili vještačke, one izazivaju svrab i crvenilo na koži. One će samo još više osjetljivu kožu iritirati.
Izvor: Webapoteka