Izgradnja igrališta za žene i djecu žrtve nasilja
U okviru projekta ”Izgradnja igrališta u skloništu za žene i djecu žrtve nasilja”, realizovan uz finansijsku podršku Ambasade Poljske u Crnoj Gori, a u okviru programa razvojne saradnje Ministarstva spoljnih poslova Poljske izgradiće igralište za djecu u okviru SOS skloništa za žene i djecu žrtve nasilja Nikšić. Cilj projekta da doprinesu unaprijeđenju usova za bezbjedan i kvalitetan boravak, kako prenosi portal Analitika.
Nataša Međedović navela je da je Ambasada Poljske u Crnoj Gori donirala 15,856 eura kako bi se izgradilo igralište. Koordinatorka SOS telefona Nikšić takođe poručuje da će samom izgradnjom igrališta doprinijeti stvaranju boljih uslova za žrtve nasilja u porodici, i samim tim djeca će imati priliku za igru, a žene uslove za odmor i druženje.
SOS sklonište za djecu i žene žrtve obezbjeđuje 12 mjesta za žene i djecu žrtve nasilja. Koordinatorka želi da se u budućnosti obezbjedi 21 bezbijedno mjesto.
Osim u Nikšiću, u Crnoj Gori postoje još dva skloništa za žrtve porodičnog nasilja i to u Podgorici i Pljevljima.
Međedović navodi da Crna Gora nije ispunila zahtjeve i standardke koji su u skladu sa preporukama Savjeta Evrope i da prema procjenama još uvijek nedostaje 33 bezbjedna za žene i djecu žrtve nasilja.
Projekat je planiran na period od tri godina i koordinatorka smatra da da je ovo primjer pozitivne prakse koji treba slijediti i koji će doprinijeti povećanju roditeljskih kapaciteta i mogućnosti majki žrtava nasilja,a samim tim i djeci.
Suad Numanović, ministar za ljudska i manjinska prava, ističe da nasilje nije problem pojedinca, već cijelog društva. Navodii da je potrebno mnogo napora da bi se promjenila kako kolektivna tako i pojedinačna svijest ljudi, ali da je projekat mali ali siguran korak ka uspjehu.
SOS telefon Nikšić je u saradnji sa školicom slikanja ”Otvoreni atelje” uredio ogradu dvorišta u okviru pomenutog projekta.

