Mito za zdravstvene usluge

Centar za monitoring sproveo je istraživanje u ovoj godini koje se odnosilo na korupciju u zdravstvu. Od ukupno 1.004 ispitanika 58 odsto smatra da korupcije ima u zdravstvu. A da je nema pokazuje 9 odsto ispitanika.

Pored ovoga istraživanje je pokazalo i da njihove porodice plaćaju zdravstvene usluge.
“Tokom istraživanja zabilježeno je da je 4,6 odsto anketiranih izjavilo da su njihove porodice tokom minule godine jednom, mimo zakona, platile uslugu u zdravstvenoj ustanovi, a četiri odsto ispitanka platilo je za godinu više puta”, kaže Vujović.
Od 86 odsto ispitanih građana dalo je mito doktorima, uglavnom hirurzima, ljekarima.
“Najčešće hirurzima, ginekolozima, babicama, medicinskim sestrama i tehničarima, radiolozima, anesteziolozima, službenicima u zdravstvenoj ustanovi i izabranom ljekaru”, kazala je Vujović.
Pored novca građani često kao mito daju i poklone, prema tačno definisanoj tarifi.
“Ispitanici navode da su uslugu plaćali prije, tokom ili nakon izvršene intervencije. Motiv za plaćanje prema izjavama anaketiranih je da izbjegnu čekanje, da se osigura bolji tretman, dobije komoditet, izabere određeni doktor, ta da se obezbjedi nalaz ili mišljenje za prijevremenu penziju”, istakla je Vujović.
Vujović je istakla i da novac građani daju najčešće direktno i takvih ispitanika je 73 odsto, a više od 17 odsto ispitanika dalo je novac iako im nije bilo traženo. A na pitanje zašto daju novac ljekarima građani se najčešćse navodili odgovore:
“To su male zarade zdravstvenih radnika, moralna kriza, odsustvo stroge unutrašnje kontrole, te loše zakonodavstvo. Interesantno je da većina ispitanika ne zna kome bi prijavila slučaj korupcije”, kazala je Vujović.
Pored ovoga, ispitanici su izrazili nezadovoljstvo dugog čekanja na specijalističke preglede, kao i da na preglede češće idu stariji od 65 godina.
Izvor: RTCG