Nedavno su naučnici otkrili da Sunce, centalno nebesko tijelo u našoj galaksiji, zaista stvara zvuk, u obliku talasa pritiska.
Ono se proizvode od ogromnih džepova vrućeg plina koji se dižu iz dubine Sunca, putujući stotinama hiljada milja na sat da bi na kraju probili sunčevu površinu.
Kao rezultat toga, Sunčeva atmosfera ključa poput posude kipuće vode.
Karakteristike zvučnih talasa, kao što su njihova brzina i amplituda, zavise od materijala kroz koji prolaze, tako da se mogu koristiti za proučavanje duboke unutrašnjosti Sunca.
Međutim, talasna dužina ovih talasa se mjeri stotinama milja, pa su daleko izvan dometa ljudskog sluha.
Sunce proizvodi tihi, pulsirajući zvuk, a ove vibracije omogućavaju naučnicima da proučavaju niz složenih kretanja unutar Sunca.
Sunce je nama najbliža i najbolje proučena od svih zvijezda, a oko njega kruži 8 planeta i njihovi sateliti, 5 patuljastih planeta, asteroidi, komete, meteori i čestice kosmičke prašine, tako da ono predstavlja središnju zvezdu Sunčevog sistema. Energija Sunca u vidu sunčeve svjetlosti i toplote omogućava život na Zemlji putem procesa fotosinteze i utiče na klimu i vrijeme na Zemlji.
Srednja udaljenost između Sunca i Zemlje je 149 600 000 km ili jedna astronomska jedinica, što svjetlost pređe za 8 minuta i 18 sekundi.
Sunce je gotovo savršena kugla (razlika između ekvatora i pola je samo 10 km) i sastoji se od gasovite vruće plazme. Ono ima jako magnetno polje.
Prečnik Sunca je oko 1 392 000 km, što je 109 puta veće od Zemlje i masu od oko 2×1030 kilograma, te je 330.000 teže od Zemlje, i ono sačinjava 99,86 % mase celog Sunčevog sistema.