U okviru aprilskog repertoara programa Nikšićka kulturna scena, Dječije odjeljenje JU Narodna biblioteka „Njegoš“ je, u suorganizaciji sa Književnim klubom „Poenta poetika“ i saradnji sa Opštinom Nikšić, ugostilo dječijeg pisca Žarka Vučinića i najmlađe Nikšićane. U okviru druženja, svojevrsnog interaktivnog događaja, pisac se potrudio da odgovori na pitanja malih – velikih znalaca i literata.
Nakon što im je, u ime organizatora, dobrodošlicu poželjela moderatorka programa Lucija Strunjaš, Vučinić je izrazio zadovoljstvo što se ponovo nalazi u ovom gradu, u kojem su više puta organizovane promocije njegovih knjiga.
Ovog puta Vučinić je predstavio svoj književni opus od šest knjiga: Trilogija o Puhu Đorđu („Čudesni svijet puha Đorđa“, „Puh Đorđe i duhovi triftara“, „Puh Đorđe u zamci Spiridona Ledenog“), „Djevojčica Tara i čarobno drvo“, „Autarija“ i, posebno, prvu knjigu poezije „Dendromanija – ludorije iz šume“, u kojoj se, pored ostalog, stavlja akcenat na ekološke probleme. Kroz recitacije djece i autora, prisutni su imali priliku da se upoznaju i sa nekoliko pjesama edukativnog karaktera, koje govore o prirodi i čovjeku, prvenstveno o njihovom međusobnom odnosu i suživotu. Djeca su mogla da saznaju i kako su te pjesme nastale, ali i da iz njih nauče kako bi trebalo živjeti u saglasju sa prirodom.
Pisac se osvrnuo i na nedavno objavljenu knjigu „Autarija“, ali i na početke svog stvaranja. Ovaj inženjer šumarstva je dječijom književnošću počeo da se bavi u zrelom dobu, najviše zahvaljujući čestoj komunikaciji sa najmlađima i neprestanom sjećanju na doživljaje iz djetinjstva, koje je provodio kod svog djeda, u selu Gostilovina, u kanjonu Tare.
Kao ambasador djece svijeta (prestižnog zvanja koje je dobio od Organizacije „Država deca sveta“), dobitnik internacionalnih i regionalnih nagrada „Lukijan Mušicki“ i „Mali princ“ i kreator koncepta „Piroda, djeca, mašta – učimo uz puha Đorđa“ autor se potrudio da mališanima objasni značaj knjige i uvede ih u čari literarnog stvaranja.
Recitujući Vučinićevu poeziju, svoju kreativnost i širinu interpretacije pokazali su i naši drugari – učenici četvrtog razreda OŠ „Luka Simonović“: Zoja Jovanović („Medved Pako“), Veljko Nikolić i Nina Nikčević („Zoolimpijada“), Lana Tomašević („Dobro drvo“), Viktor Komnenović („Mic po mic – pužev put“). Za zavidan nivo recitovanja, pored njihovog talenta, zaslužne su i mentorke-nastavnice: Ljilja Đurović, Ana Radojičić, Svetlana Vicković i Žana Matović. Događaj je upotpunio i audio-snimak nekoliko pjesama za koje je muziku uradio naš poznati muzičar Danijel Alibabić, u saradnji sa djecom iz svoje škole pjevanja „D – moll“.
Nakon recitovanja nekoliko svojih pjesama, Vučinić je na kreativan način približio djeci svoju poeziju, objašnjavajući pojmove i sam naslov zbirke „Dendromanija – ludorije iz šume“ u kojoj je sabrano trideset pjesama. Djeci je posebnu pažnju privuklo autorovo objašnjenje kako su nastale pojedine recitovane pjesme, pa smo tako o pjesmi „Dobro drvo“ mogli čuti o vrijednosti drveća kao najdivnije prirodne kreacije i simbola nade u borbi protiv zagađenja planete. Pisac je, zatim, govorio i o neobičnom nastanku pjesme „Medved Pako“ – nakon što je pročitao vijest da su ljudi u Japanu pronašli način kako da zoološki vrt, koji je trebalo da se zatvori, postane najbolji u zemlji, tako što su primijetili da su u modi iscijepane farmerke, a pošto Zoo vrt nije imao dovoljno finansija da prehrani životinje, oni su kod tigra i lava ubacivali zdrave farmerke, kako bi ih oni iscijepali, i potom ih prodavali i prikupljali potrebni novac. I kroz ostale recitovane pjesme ( „Mic po mic-pužev put“, „Zoolimpijada“, „Šarada“) pjesnik je djecu uveo u svijet sopstvenog stvaranja.
Načini na koje su pjesme nastale su zaintrigirali najmlađu publiku, koja je autoru postavljala pitanja o omiljenoj pjesmi, inspiraciji za pomenute pjesme, počecima stvaralaštva za djecu, pjesmi koja mu je oduzela najviše vremena pri pisanju i, uopšte, o motivima nekih drugih pjesama iz pomenute zbirke.
I poslednja knjiga „Autarija“, koja govori o mitskoj zemlji Autariji, a za koju su ilustracije uradili nikšićki slikari Ilija Nikčević i Mićo Kadović, prema najavi pjesnika, biće uskoro promovisana u našem gradu, tako da će najmlađi vrlo brzo imati priliku za novi susret sa našim gostom.