Prema najnovijem istraživanju globalne bezbjednosti koje je sprovela organizacija Galup, 88 odsto građana Crne Gore osjeća se bezbjedno kada šeta uveče bez društva, što ovu zemlju svrstava na deveto mjesto u svijetu.
Crna Gora je u samom vrhu, zajedno s državama poput Kuvajta, Singapura i Norveške, pokazujući visok nivo lične bezbjednosti na globalnom nivou.
Na čelu liste, prema istom istraživanju, nalazi se Kuvajt, gdje se čak 99 odsto građana osjeća sigurno u solo večernjoj šetnji. Singapur i Norveška zauzimaju drugo i treće mjesto. Što se tiče regiona, Slovenija i Kosovo su se takođe našli među prvih 14 zemalja – 91 odsto Slovenaca izjavilo je da se osjeća bezbjedno na ulicama, dok se 87 odsto građana Kosova takođe osjeća sigurno, što ih je smjestilo na šesto i dvanaesto mjesto.
Istraživanje pokazuje da se globalno osjećaj bezbjednosti povećao u protekloj deceniji. Na svjetskom nivou, 70 odsto odraslih izjavilo je da se osjeća sigurno kada šetaju sami noću u svom kraju, što je porast u odnosu na prethodnih deset godina, ali i blago opadanje u odnosu na 2020. godinu, kada je ovaj procenat iznosio rekordnih 72 odsto.
Regionalno gledano, osjećaj bezbjednosti je najveći u Azijsko-pacifičkom regionu, Zapadnoj Evropi, Sjevernoj Americi, postsovjetskoj Evroaziji, Bliskom Istoku i Sjevernoj Africi. Poseban napredak zabilježen je u postsovjetskoj Evroaziji, gdje se broj ljudi koji se osjećaju sigurno skoro udvostručio – sa 37% u 2006. godini na 71% u 2023.
Nasuprot tome, u podsaharskoj Africi i Latinskoj Americi osjećaj bezbjednosti i dalje je na najnižem nivou. Samo 51% građana podsaharske Afrike i 47% stanovnika Latinske Amerike i Kariba izjavilo je da se osjeća sigurno u svom okruženju, pri čemu ovaj procenat u Latinskoj Americi nikada nije prešao 50% u Galupovom istraživanju.
Ova statistika ističe koliko su neki regioni postigli napredak u stvaranju sigurnog okruženja za svoje građane, dok druge zemlje i dalje imaju izazove na putu ka postizanju miroljubivih i bezbjednih društava.
Izvor: RTCG