U Evropi se omladinske politike na nacionalnom nivou formulišu u skladu sa prioritetima i realnostima zemlje, ali su one često inspirisane i oblikovane temama i prioritetima Evropske unije i Savjeta Evrope, koji imaju posebne misije i mandate.
Strategija EU za mlade za period 2019 – 2027. godine usmjerena je na tri oblasti: angažovanje, povezivanje i osnaživanje. Strategija podržava učešće mladih u demokratskom životu (angažovanje); ona promoviše dobrovoljno uključivanje, mobilnost učenja, solidarnost i interkulturno učenje (povezivanje) i pruža podršku osnaživanju mladih kroz kvalitet, inovacije i priznavanje omladinskog rada (osnaživanje).
Namjera strategije je da dopre do svih mladih osoba i da učini da programi EU budu inkluzivniji za one koji imaju manje mogućnosti. Strategija uzima u obzir rezultate dijaloga sa mladima koji su doveli do utvrđivanja 11 evropskih dugoročnih ciljeva za mlade.
Ovi ciljevi se ostvaruju kroz konkretne programe za mlade, kao što su Erasmus + i Evropska inicijativa za solidarnost (eng. European Solidarity Corps).
Strategija se zasniva na djelotvornom, fokusiranom i zajedničkom multisektorskom sprovođenju, angažovanjem nekoliko programa i fondova EU i podsticanjem međusektorske saradnje na svim nivoima. Strategija EU za mlade obuhvata aktivnosti zajedničkog učenja između zemalja članica, dijeljenje informacija sa nacionalnog nivoa, EU Dijalog sa mladima i druge oblike učešća mladih u donošenju praktičnih politika, Platformu EU Strategije za mlade i alate zasnovane na činjenicama. EU koordinator za mlade je kontakt u Evropskoj komisiji i vidljiva referentna tačka za mlade ljude.
Savjet Evrope
Omladinska politika Savjeta Evrope je trenutno definisana u strateškom dokumentu „Agenda 2022”, u kome su navedeni prioriteti evropske politike za mlade: ljudska prava i demokratija, živjeti zajedno u različitim društvima i socijalna inkluzija mladih. Savjet Evrope promoviše omladinske politike zasnovane na ljudskim pravima i demokratskim standardima, sa fokusom na učešću, informisanju, inkluziji, pristupu pravima, omladinskom radu i mobilnosti, koji povezuju mlade sa izgradnjom Evrope kao zajednice zasnovane na ljudskim pravima i demokratiji.
Savjet Evrope koordinira međuvladinu i međunarodnu saradnju vezanu za izradu omladinske politike i nudi državama članicama mjere podrške za razvijanje omladinske politike koja se zasniva na međunarodno priznatim principima i standardima. Ove mjere obuhvataju seminare i jačanje kapaciteta kroz aktivnosti neformalnog obrazovanja, međunarodne revizije nacionalnih omladinskih politika, privremeno raspoređivanje u druge zemlje članice, vršnjačko učenje, nezavisnu ekspertizu ili procjenu, studijske posjete i savjetodavne misije. Ostale mjere obuhvataju finansiranje omladinskih projekata kroz projekte Evropske omladinske fondacije i programe jačanja kapaciteta u evropskim omladinskim centrima.
Evropska komisija i Savjet Evrope rade zajedno kroz partnerstvo u sektoru za omladinu na njegovanju sinergije aktivnosti usmjerenih na mlade. Na primjer, partnerstvo u omladinskom polju između EU i Savjeta Evrope prikuplja i razrađuje znanja za razvijanje omladinske politike i omladinskog rada, posebno vezano za teme aktivnog učešća mladih, socijalne inkluzije i omladinskog rada.