Miko Kecojević: Mladima poručujem da nauče da guslaju da se ne bi zapostavljala naša kultura i tradicija

 

Naš četrnaestogodišnji sugrađanin Miko Kecojević talentovani je guslar. Član je škole gusala “Sveti Đorđe”, a do sada je imao dosta nastupa.
U razgovoru sa nama Miko govori o ljubavi prema guslama, o podršci, nastupima i planovima…

Zašto baš gusle od svih instrumenata?

Gusle sam izabrao od svih instrumenata zato što su gusle dio naše tradicije i kulture i bile su uz nas i kad se umiralo i kad se rađalo. Od malena sam slušao gusle i imao veliku želju da naučim da guslam.

Ko te je naučio da guslaš i možeš li opisati prva osjećanja koja su se javila kada si uzeo gusle?

Mene je naučio da guslam moj otac mada u našoj kući se godinama guslalo i pjevalo i prije toga. Gusle je bilo tesko naučiti pogotovo kada ih uzmeš prvi put u ruke.

Znamo da se kroz gusle čuje zvuk predaka, junaštva i istorije. Koje pjesme ti najčešće izvodiš? Imaš li neku koju posebno voliš?

Što se tiče pjesama sve volim i ne pravim izuzetke, jer svaka pjesma ima svoje ljepote.

Šta misliš o zastupljenosti ovog instrumenta među mlađom generacijom?

Svjesni smo da danas gusle nijesu zastupljene kao nekada, ali isto tako i da ima dosta mladih ljudi koji to vole i bave se time.

Da li si, možda, član nekod udruženja koje okuplja guslare i koliko možeš da naučiš od starijih kolega? Šta te najčešće savjetuju?

Član sam škole gusala “Sveti Đorđe” iz Nikšića u kojoj je učitelj narodni guslar Maksim Vojvodić. Škola gusala okuplja mlade polaznike i veoma brzo dolaze do nekog uspjeha.

Da li si napisao neku pjesmu?

Nijesam napisao do sada ni jednu guslarsku pjesmu, ali ne znači da neću napisati. To bih baš volio i imam u planu.

Da li imaš još neke hobije i šta voliš da radiš u slobodno vrijeme?

Uz gusle imam i još nekoliko hobija, a u slobodno vrijeme bavim se sportom, guslam i provodim vrijeme sa društvom.

Ko su tvoji uzori i od koga dobijaš najveću podršku?

Najveću podršku dobijam od svoje porodice, a svakog guslara volim da poslušam i da uočim ljepote njegovog načina guslanja, pa ne bih nikog posebno mogao izdvojiti.

Koji ti je najdraži nastup i kako publika reaguje na tvoje stihove?

Do sada sam imao dosta nastupa, ni jedan ne bih izdvojio, ali svaki put mi je drago kada izadjem na binu i publika me podrži.

Poruka za mlade?

Poruka za mlade je da počnu da guslaju malo više i da se više bave time da se ne bi zapostavljala ni kultura ni tradicija.

 

D.N.